Bedir Savaşı Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Bedir Savaşı Hakkında Kısa

  Hicretin ikinci yılı (M.624) Ramazan ayında Ebu Süfyan reisliğindeki büyük bir Kureyş kervanının Şam’dan Mekke’ye dönmekte olduğunun haber alınması üzerine, Peygamberimiz (s.a.v) bu kervandaki malları ganimet olarak almak için bir ordu topladı Safra denilen yere kadar geldi. Bu orduda, çeşitli vazifelerle civara gönderilenler hariç, 305 kişi vardı. Bunların 64’ü Muhacirlerden, kalanı Ensardan "Medineli Müslümanlardan" idi. Orduda üç at, 70 deve mevcuttu.
  Allah ferman buyurdu:''ALLAH sizin düşkün halinize rağmen sizi BEDİR'de nüsret etti'' Bu gazanın gününe ''Yevmil Furkan''yani Kur'an günü denir.İslam'ın ilk büyük harbi,İslam kılıcının büyük örsü,bu kanlı Bedir meydan muharebesinden sonra, insanlık alemi ededi şifa buldu.İslam'ın alınları kar topu atlar üzerinde, tüm dünyayı kuşatmasına yol açan Bedir.Ya karşı tarafta durum neydi?Ebu Sufyan dört nala at sürdü:''Yetişin Müslümanlar üzerimize geliyorlar'' Ebu Cehil ve Ebu Lehep başta olmak üzere tepeden tırnağa silahlı bin süvari Bedir alanında cenk etmeye başladılar.Babalar evlatlarına, evlatlar babalarına amansız kılıç salladılar.Bir ara müslümanlar güç duruma düştülerse de imdatlarına Resülun duası yetişti:'Yarab sen mutlaksın,şu iman topluluğunu helak edersen sana kulluk görevini yapan kalmayacak,''Ebu Bekir, resülullah'a dedi ki;Ya Allah'ın Habibi, sen üzülme ,Allah vaadinde durucudur.''İki rekat namaz kıldıktan sora tekrar Rab'be yakarış,hiç O Rab sevgili Habibinin duasını geriye çeviririrmi? İşte sonuç: Allah arslanları sayıca bir hayli fazla müşrikleri yerle bir ettiler.ALLAH'ın vaadi gerçekleşti.Savaş alanı tam bir dehşet görünümünde,Müslümanlar, Allah'a secde edip şükrediyorlar.Ömer başta olmak üzere sahabeler bu savaş sonucunun bir mücizeden başka bir şey olmadığı bilicindeler.
  İki ordu karşı karşıya gelince, Arap savaşlarında gelenek haline gelen "er dileme" (Mübareze) hadisesi için taraflar içlerinden üçer kişi seçtiler. Buna göre, İslam Ordusu'ndan Hamza, Ubeyde ve Ali ile; Utbe, Ubeyde bin Haris ve Utbe bin Rabia ile karşı karşıya geldi. Her üç çarpışmayı da Müslümanlar kazandı.