Bebeklik döneminde Duygusal Zindelik

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 2 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Bebeklik döneminde Duygusal Zindelik
  Bebeklik-döneminde-Duygusal-Zindelik-.


  Bebeklik döneminde duygusal zindelikHer anne baba bebekleri dünyaya geldiği andan itibaren onların bütün ihtiyaçlarıyla titizlikle ilgilenir; emzirmek, alt üst değiştirmek, huzurlu bir şekilde uyumasını sağlamak, kucağına almak gibi… Ama bebeklerin tüm ihtiyaçları bunlarla sınırlı değildir. Birçok ebeveyn tarafından bilinmeyen ya da üstünde durulmayan önemli bir ihtiyaç daha var: duygusal zindelik. Bebeklerin duygusal anlamda zinde olması onların karınlarını doyurmak kadar önemlidir. Duygusal anlamda zinde olmak; bebeklerin zihinlerinin gelişmesine, duygularının farkına varmalarına, empati kurmayı öğrenmelerine, sosyal becerilerini geliştirmelerine ve daha “mutlu bir bebek” olmalarına katkıda bulunur. Duygusal zindelik bebeklere ne kadar erken kazandırılırsa olumlu yönde katkısı da o kadar büyük olur. Yani hayata yeni yeni adapte olan bebeğinizin duygularını düşünmek, bebeklik döneminde duygusal zindelik için erken olduğunu düşünmeyin ve bakım listesine “duygusal zeka ve zindeliği” de ekleyin.

  Bebeklerin Aylara Göre Duygu Dünyaları

  Bebeklerin duygusal zindeliklerini sağlamak için ön koşul; onları anlayan ve duygularına karşılık veren bir ebeveynlerinin olması. Bebekler yaşamlarının ilk bir yılında (özellikle ilk dört ayda) duygularını ağlayarak anlatmaya çalışırlar. İsteklerine göre; öfke ve huzursuzluk durumlarına göre ağlamanın tonlaması da farklı olur.


  Bebeklerin duygusal zindeliklerini sağlamak için ön şartı; onları anlayan ve duygularına karşılık veren bir ebeveynlerinin olmasıdır. Bebekler doğumdan itibaren tepkilerini yüz ifadeleri ve ağlamalarıyla gösterirler. Örneğin; gaz sancısında yüzlerini buruştururlar, acıktıklarında yaygarayı koparırlar. Bu ağlamaların karşılığı olarak anne babasının yardımı karşısında da ilk öğrenimlerini kazanmaya başlarlar.