Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri

  süt-alerjisi-belirtileri.


  Bazen anne babalar bütün tavsiyelere uysalar da, çocukları sabaha kadar birkaç kere uyanmaya devam eder.Bu gibi durumların hemen çoğunda sebep süt alerjisi veya vücudun inek sütünü ya da inek sütünden yapılan ürünleri kabul etmemesidir. Bu çocuklarda süt veya süt ürünlerinin terk edilmesi, uyku sorunlarını ortadan kaldırır.

  Eğer aşağıdaki faktörler mevcut ise süt alerjisi veya süte tahammülsüzlük söz konusu olabilir;

  * Uyku ile ilgili bütün teknikleri denemenize rağmen başarılı olamadıysanız

  .* Uyku bozukluğu, beslenmede anne sütü veya mamadan inek sütüne geçiş sırasında başlamış ya da şiddetlenmişse

  * Doktor kontrollerinde tıbbi olarak uyku bozukluğuna yol açabilecek herhangi bir hastalığa (uyku apnesi gibi) rastlanmadıysa

  * Ailenin diğer bireylerinde gıda alerjisi veya laktoz intoleransı (tahammülsüzlüğü) mevcutsa

  * Çocuğunuzun burnu sürekli akıyorsa, kulağında veya burnunda nükseden bir enfeksiyon varsa; ishal, egzama ve uykuda hapşırma ve/veya terleme mevcutsa

  * Eğer yapılan testlerde çocuğunuzun kanındaki immunglobulin ve antilaktoglobulin değerleri yüksek bulunursa tüm bu semptomlar süt alerjisi belirtileridir.
  Bebeklerde Süt Alerjisi BelirtileriBebeklerde Süt Alerjisi hakkında dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  İnek sütü alerjisi çocukarda en sık görülen alerji olmakla birlikte %80’i üç yaşına kadar geçer. Alerji kendisini egzama ya da deri döküntüleri, karın ağrısı ve kramplar, kusma, ishal a da kabızlıkla gösterir.
  Annenin aldığı inek sütüne bağlı olarak da, bebekte inek sütü alerjisi görülebilir. Emziren anneler bu durumda anne sütü vermeye devam etmeli ve inek sütünü bırakmalısınız.

  Çok az bebekte, “Anafilaksi” denilen ani ve daha ciddi belirtiler görülür. İnek sütü alımının ardından yüz şişmesi, nefes alıp vermede zorlanma, ağız ve dilde şişme belirtileri görüldüğü anda hekime başvurulmalıdır.
  Sütü alerjisi çeşitli testlerle hekim tarafından teşhis edilirse, bebeğinizin diyetinden süt ve süt ürünlerini çıkartmanız, bebeğinize vereceğiniz besinlerin içeriğini incelemeniz gerekmektedir. Eğer
  bebeğinize inek sütü alerjisi teşhisi koyulduysa, doktor tavsiyesine uyarak 6 ile 18 ay arasında (inek sütü ve yoğurt, tereyağı, krema, peynir gibi) süt ürünlerini vermeyi mutlaka bırakmanız önerilir. Anne sütü yokluğunda veya yetersizliğinde inek sütü alerjisi olan bebeklere özel üretilmiş aminoasit formülleri de kullanılabilir.