Bebeklerde gaz sancısı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir,


  Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak.

  Karbonhidrat sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, mideden yemek borusuna kaçaklar.

  Anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu, annenin doğum sonrası depresyonu, stres, bebeğin dışarıdan gelen ses, görüntü, hislerle başa çıkmayı becerememesi gibi faktörler sorumlu tutulmaktadır.

  Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.

  -Anne sütü ile beslenen çocuklarda mı yoksa mama alan bebeklerde mi daha çok görülür?

  -Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.

  -Kaç aylık olana kadar bebekler gaz probleminden şikayetçidir?

  -Bebeklerin gaz sorunları genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.

  -Anne ve babaların ilk etapta yapmaları gerekenler nelerdir?

  -Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı tedbirler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu öğrenmiş olmak ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır.  Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

  Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt. kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olur. Bundan başka anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır. Bazı alerjik bünyeli [özellikle alerjik burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir müddet için bunları kesmelidir, özellikle bebek dört aylık olup, gaz sorunu geçene kadar].
  Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu taktirde, bebeğin hekimi ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.
  Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok ufak veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına neden olur.
  Bazen emzik vermek işe yarayabilir.
  Beslenme sırasında, her (5-10) dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve kesinlikle beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
  Gaz sancıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve sürekli sesler [ elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi] sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, hekime gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.
  Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak [dikkat! uyurken kesinlikle sırt üstü yatıyor olmalıdır!], veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üstüne yatırması da işe yarayabilir.
  Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içerisinde yakmayacak sıcaklıkta su torbası konulabilir.
  Ilık bir banyo, bilhassa de en fazla sancının olduğu akşam saatlerinin derhal öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.
  Anne sütü alan ve 6 aylıktan ufak bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de vakit zaman papatya, rezene çayları işe yarar.

  -Gaz sancısı geçmeyen çocuklar için yapılması gerekenler nelerdir?

  Hekime götürmek gerekmekte midir?

  -Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı vakit, hekime götürüp bütün tablonun gaza bağlı olduğuna, başka bir sorunu olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir. Şayet hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu bir miktar yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, bir miktar bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

  -Gaza karşı ilaç vermek doğru mudur?

  -Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bir kısmı ciddi yan etkilere neden olabilir. İlaç kullanmadan önce kesinlikle hekime danışılmalıdır.