Bebek için sebze çorba tarifleri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Bebek için sebze çorbaları

pırasa çorbas

Malzeme
    3 parça kuzu eti
    1 tane kabak
    1 tane pırasa
    1 çay kaşığı salça
    1 kahve fincanı pirinç
    yeterince tuz
    1 kilo su
    1 tatlı kaşığı zeytinyağı

YAPILIŞI
    Pırasayı,kabağı ayıklayıp mimik minik doğradım .Tencereye yağı koyup ocağı yakarak hafif bir iki kere çevirdim.Eti, pirinci,salçayı ve tuzunu koyup sıcak suyu ilave ettim. Kaynayınca altını kısıp 15 dakika pişirdim.Afiyet olsun.

Yoğurtlu Sebze Çorbası

Malzemeler
    1 kepçe yoğurt
    1 orta boy patates
    1 yemek kaşığı buğday veya pirinç
    1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Tencereye yoğurt konur az su ile sulandırılırak üzerine herhangi bir sebze doğranır. 1 yemek kaşığı tahıl unu zeytinyağıyla pişirilir.

Tarhana çorbası

Malzemeler
    1 su bardağı su
    Yarım yemek kaşığı tarhana
    1 tatlı kaşığı yağ

yapılışı
    Tarhanamızı soğuk su ile güzelce eziyoruz ve kaşık yardımı ile karıştırarak pişiriyoruz. Pişirirken 1 tatlı kaşığı yağımızı ekleyelim. Ilık olarak yediriniz ve içerisine sakın acı eklemeyiniz.

Ezme Sebze Çorbası

MALZEMELER
    1 Çorba kaşığı kırmızı mercimek
    1 tatlı kaşığı tereyağ
    1 Çorba kaşığı pirinç
    1 Orta boy patates
    1 Tatlı kaşığı un
    1 Küçük havuç
    Mevsim sebzelerinden birkaçı: (Kabak, domates, ıspanak, pazı, fasulye vb. gibi)
    1 Tatil kaşığı tuz

HAZIRLANIŞI

Yağ ile unu tencereye koyup hafif hararetli ısıda yağı una yediriniz. 8 su bardağı su katıp kaynatınız. Pirinç ve mercimeği ilave ediniz. Sebzeleri irice doğrayınız. Yarı pişmiş pirince sebzeleri ve tuzu katınız. Hafif hararetli ısıda yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Tel süzgeçten başka bir kaba geçirip tekrar tenceresine alınız.
    Yemekten 10 dakika önce yumurta sarısını sütle karıştırınız. Çorba suyu ile ılıklaştırıp, çorbaya karıştırarak ilave ediniz. Bir taşım kaynatıp çorba kâsesine boşaltınız.

Bebeğiniz İçin Besleyici Sebze Çorbası

Malzemeler
    1 adet küçük boy havuç
    1 adet orta boy domates
    1 adet orta boy patates
    1 yemek kaşığı mercimek,bulgur veya pirinç
    1 yemek kaşığı un
    1 yemek kaşığı zeytin yağı

Yapılışı
    Sebzeleri yıkayıp küçük küçük doğrayın. 1 yemek kaşığı unu 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice kavurun. Sonra diğer malzemeleri ilave edin ve üzrine suyu da ekleyip pişirn. Sebzeler piştikten sonra tel süzgeçten geçirin ve soğuyunca bebeğinize yedirebilirsiniz.