Bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Bebeğin beslenmesi nasıl olmalı

  İlk altı ay anne sütü yeterlidir. Eğer annede yeterli süt yok ise mamalarla beslenebilir. Altı aydan sonra ek gıdalara geçebilirsiniz. Belli bir ayı doldurduktan sonra verilebilecek gıdaları bebeğimize verdikten sonraçiğneme/yutma refleksini takip etmeli, buna göre beslemeliyîz. Altı - yedi aylık bebeklerde kaşıktan besin alımı başlar ve bebekler bu aylarda dili ile itme hareketi kazandıkları için kaşık ile aldıkları sıvı besinleri yutabilîrler.

  Sebze ve meyve suları, sebze çorbaları, yoğurt, yumurta sarısı, pekmez bu aylarda verilebilecek besinler olabilir. Yedi-sekiz aylık bebeklerde çiğneme hareketi başlar ve bu aylarda püre kıvamındaki besinler tüketebilirler.

  Sekiz-on iki aylık bebeklerde daha az ezilmiş gıdalar verilebilir. Çatalla ezilmiş kıymalı sebze yemekleri, tahıl ve kuru baklagil ezmeleri, peynir, yumurta bebekler tarafından güvenle tüketilebilecek besinlerdir.

  On iki - on sekiz aylık bebeklerde çiğneme ve dil hareketleri gelişmiştîr ve artık kolayca çiğnebilen tüm yiyecekler bebekler tarafından tüketilebilir.

  bebek.