Bayram namazı nasıl kılınır?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Bayram namazı nasıl kılınır hakkında bilgi

  Bayram namazı, biri Ramazan Bayramı ve diğeri Kurban
  Bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rekatlık bir namazdır.
  Hanefî mezhebine göre, Cuma namazı kılmak farz olan kimselerin bu namazı kılması vaciptir. Bayram namazının sıhhatinin şartları, hutbe hariç, Cuma namazının şartları gibidir.
  Farklı olarak bu namazda hutbe sünnetidir.
  Bayram namazı cemaatle kılınan namazlardan olup, tek başına kılınmaz.
  Bu namazın kılınışında diğer namazlardan farklı olarak, birinci rekatta iftitah tekbiri ve "sübhaneke" duasının okunmasından sonra, Fatiha sûresinin okunmasından önce üç ve ikinci rek'atte rükudan önce üç olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara zevâid tekbirleri denir.
  Namaz tamamlandıktan sonra hutbe okunur. Bayram namazının vakti, kuşluk vaktidir. Bir mazeret sebebiyle birinci günü bayram namazı kılınamamış ise, Ramazan bayramında ikinci; kurban bayramında ise ikinci ve üçüncü günler kılınabilir. Bayram namazında imama birinci rekatta zait tekbirlerden sonra yetişen kişi, iftitah tekbirini aldıktan sonra peşinden zait tekbirleri de alır. Rükûda iken yetişir ise, ayakta tekbir alıp imama uyar ve rükûa giderek burada tesbihlerin yerine elleri kaldırmaksızın zait tekbirleri alır. İkinci rekatta yetişen kimse ise, imam selam verdikten sonra, ayağa kalkıp önce kıraatleri tamamlar sonra zait tekbirleri alır.