Bayram Namazı Nasıl Kılınır Kaç Rekattır

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Eylül tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Bayram namazları yılda iki kez, Ramazan ve Kurban bayramlarında cemaat ile 2 re'kat olarak kılınır. Bayram namazının vakti ayrıca güneşin doğmasından sonra zeval vaktine kadardır.

  Bayram Namazı Kılınışı
  -Her iki bayram namazı da aynı şekil kılınır. Tek fark, niyet edilirken hangi bayram namazının kılındığının bilinmesidir. Ramazan bayramı kılacağımız zaman şöyle niyet ederiz: “Allah rızası için Ramazan Bayramı namazı kılmaya niyet ettim, uydum hazır olan imama.” Peşinden ellerimizi kaldırır, kulaklarımıza götürürüz ve ellerimizi kulaklarımıza kaldırırken “Allahû ekber” deriz.

  - Ellerimiz bağlarız. Hem imam he de cemaat sessizce Sübhaneke duasını okur.
  - Sübhaneke duasının okunmasının ardından imam ellerini kaldırarak seslice üç defa tekbir alır; cemaat de bu tekbirleri sessizce alır. Birinci ve ikinci tekbirlerde ellerimizi yana salar, üçüncüden sonra salmadan bağlarız.
  - İmam içinden euzü besmele çeker ,sesli bir şekilde Fatiha suresi’ni okur. Ardından bir sure veya birkaç ayet okur. Cemaat ise okumayıp susar ve dinler.
  - “Allahu ekber” diyerek rükuyavarırız.
  - Rükunun ardından secdeye varırız.
  - Secdeden tekrar ayağa kalkarız ve imam içinden besmele çeker, sesli bir şekilde Fatiha Suresi’ni Ardından bir sure veya birkaç ayet okur. Cemaat ise okumayıp susar ve dinler.
  - İmam okumasını bitirince ilk rekatta olduğu gibi cemaatle beraber üç defa tekbir alır. Tekbir alınırken ellerimizi bağlamaz, yanlara salarız. Ardından “Allahu ekber” diyerek rükuya varırız.
  - Rüku ve secdeyi, usulüne uygun olarak yaptıktan sonra otururuz. Otururken Ettehiyatü, Salli, Bark, Rabbena atina ve Rabenağfirli dualarını okuruz.
  - Duaların okunması bitince selam veririz. Böylece iki rekatlık bayram namazı bitirilmiş olur.