Batıla Dalmak Ve Boş İşlerle Uğraşmak

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Batıla Dalmak

  Batıla dalmak, günah olan şeyleri konuşmak anlamına gelmektedir. Kadınların hallerini, içki meclislerini, fasıkların makamlarını, zenginlerin varlıklarını, padişahların kibirlerini, kötü merasimlerini ve çirkin davranışlarını anlatmak gibi...

  Bütün bunlar, konuşmaya dalmanın helal olmadığı mevzular olup Haramdır.

  Evet! Kendisini ilgilendirmeyen mevzu da sözü uzatan kişi batıla dalmaktan emin değildir.

  İnsanların çoğunluğu konuşarak ferahlamak için otururlar.

  Halbuki onların konuşmaları, insanların mallarıyla, halleriyle uğraşmak veya batıla dalmak nedeniyle güzel sözlü olmaktan çıkar.

  Batılın birçok çeşidiolduğu için sınırlamak mümkün değildir. Bundan dolayı batıldan korunmanın yolu, ancak din ve dünyanın önemli meseleleriyle, yanlızca bize faydalı olanlarla yetinmektir. Bazı batıl kelimeler vardır ki, kişi o kelimeleri önemsiz görerek konuşur ve helak olur.

  Muhammed b. Sirin (r.a) anlatır:
  "Ensarlardan bir sahabi, insanların toplandığı bir meclisin yanından geçiyordu. Onların batıl şeyler konuştuklarını duyunca şöyle dedi:
  "Kalkın abdestinizi yenileyin; çünkü söylediğinizbazı sözler bedenden çıkan pislikten daha kötüdür."(Zebidi,İthaf,9/168;İbn Ebü'd-Dünya, Kitabü-s-Samt,nr.105)

  İşte bu tür konuşmalar, batıla dalmaktır. Bu ileride anlatacağımız gıybet, dedikodu, çirkin söz ve diğer afetlerin gerisinde kalan bir afettir. Bu, yukarıda anlattığımız kusurlu sözlere dalmaktır yahut bir ihtiyaç yokken onları yapmayı düşünmektir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019