Başkasına Dua Etmek

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 26 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Başkası İçin Dua Etmek

  Başkası İçin Dua Etmek: Herhangi bir kişinin bir başkası için dua etmesi, günahsız bir kişinin dua etmesi gibi etkili ve Allah Teala tarafından kabul edilmesi büyük olasılıktır.

  Esasen bize emeği geçsin geçmesin bir mü'min kardeşimize, yakınlarımıza, hocalarımıza, büyüklerimize vs. onların gıyabında dua etmek çok önemlidir.

  Biz onlar adına dua ettiğimiz zaman, Cenab-ı Hakkın bu dualarımızı kabul etme ihtimali çok yüksektir. Bununla beraber, tabiî ki insan tabiatı icabı kendisine doğru yolu göstermiş, Hakkı bulmasında ona öncülük etmiş, Allah'la buluşmasına vesile olmuş kişilere karşı daha bir şükran duygularıyla dolar ve onlar için Allah'tan hayırlar ister.

  Fakat burada bu tür kişiler adına yapabileceğimiz en güzel duayı tespit meselesi için kesin kriterler söylemek zordur.

  Genel olarak onların Rızayı İlahi'ye nail olabilmeleri, istikamet ve iman üzerine bir hayat geçirmeleri, din-i mübin-i İslam'a hizmetten geri kalmamaları, cennetle cemalüllahla müşerref olabilmeleri vb. gibi dualar yapabiliriz.

  Fakat biraz da bu durum bizim içinde bulunduğumuz halet-i ruhiyeyle alakalıdır. Yani kendimiz adına olduğu gibi başkaları adına da yapacağımız dualar, gönülden olmalı, kalbin sesini seslendirmelidir. Allah, böyle dualara bizi muvaffak kılsın, yapacağımız dualarımızı kabul eylesin.