Başı Açık Resim Çektirmek Caiz mi?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Başı Açık Resim Çektirmek Caiz mi?

  Bazı resmi işlerimizi yürütmek için yaptığımız müracaatlarda hanımlardan başı açık vesikalık resim istiyorlar Vermezsek işimiz olmuyor İstediğimiz kimlik, vesika veya pasaportu alamıyoruz Başı açık resim çektirmek de caiz olmaz diyorlar Bir çıkış yolu yok mu bunun?

  Bütün medeni ülkelerde insanların istedikleri şekilde resim çektirme hakları vardır Buna kimsenin mani olmaması gerekir İlle de başı açık resim çektireceksin diye bir dayatma artık olmamalıdır Buna hakları yoktur açık resimde ısrar edenlerin Bununla beraber şayet açık resim verilmeyince işi sürüncemede bırakıyor, istenen evrakı vermiyorlarsa hakkın zayi olmaması için zorlanan açık resim çektirilerek verilip evrak, kimlik veya pasaport alınma yoluna gidilebilir Çünkü
  (Zaruretler mahzurları mubah kılar) kaidesinden bu izni çıkarmak mümkün olur.

  Zaten resim de insanın canlısını teşkil etmez Resmin sahibinin açık duruyor hali olarak kabul edilmez Resim insanın canlı aslı değildir.

  Ancak mümkün olsa da başı açık resmi , erkek değil de bir kadın çekse, böylece mahzur hiç söz konusu olmasa Şu kadarı da vardır ki, günümüzde teknik gelişmiştir Bilgisayar çalışmasıyla kapalı resme açık görüntüsü vermek de mümkün olmakta ve bu da bir çare olarak görünmektedir.
  Bu konuda (Prof Dr Hamdi Döndüren) değerli eseri (Aile İlmihali’) nde şöyle demektedir.
  Kadının, din ve vicdan özgürlüğüne saygı duyulan bir beldede örtülü resim vererek istediği belgenin düzenlenmesini isteme hakkı vardır Ancak kadın açık resim vermedikçe belirtilen belgeyi alamayacağını anlarsa, açık fotoğraf verebilir. Bu durum İslamın terbiye ve edebine uygun olmasa da fotoğraf, gerçek bedeni temsil etmez Ancak açık resmi bayan fotoğrafçıya çektirmesi de ayrıca gerekir. (Şayet böyle bir bayan fotoğrafçı varsa tabii ki)
  Kaynak: yeniaile ilmihali Ahmet Şahin Cihan yayınları.