Bal Çeşitleri Nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Bal Çeşitleri ve Faydaları Nedir?

  Türkiye’deki bal çeşitlerini 2 kısma ayırabiliriz. Bunlar; çiçek balları, salgı ballarıdır. Salgı balları basra böceği dediğimiz bir böceğin ifrazatından elde edilen bal türüdür. Arılar bu ifrazatı alıp bal haline getirirler. Bu tatlı ve yapışkan bir sıvıdan oluşmaktadır. Çiçek balları ise Türkiye’de en kapsamlı ( çiçek balları, geven balı, kestane balı, kekik balı, yayla balı, pamuk balı, narenciye balı ve ayçiçek balıdır.) Bunların her biri ayrı yörelerde yetişmektedir. Ayçiçek balı Trakya bölgesinde yetişen meşhur bir balımızdır. Yayla, geven ve kekik balları da Doğu Anadolu vede Güney Anadolu bölgesinde çok fazla yetişir. Narenciye balımız Adana bölgesinde, Akdeniz bölgesinde yetişir. Pamuk balımız ise Urfa ve Diyarbakır bölgesinde yetişen bir bal çeşitidir. Dünyada az olarak bulunabilecek ballardan bahsedicek olursak 3 çeşit baldan bahsedebiliriz.

  Bunlardan 1.'si dünyada yer yüzünün en kaliteli balı olarak nitelendirilen kaya balıdır. Bu yüksek dağlarda kayaların oyukları içerisinde arıların yaptıkları ballardır. Bunlar ise tamamen doğaldır, hiçbir katkı maddesi, kimyasal ayrıca insan eli değmemiştir. Fazla kaliteli bal budur. 2. kaliteli bal olarakta ormanlarda ağaç kovuklarının içinde gene arıların hiçbir müdehale olmaksızın ürettikleri ballardır. 3. kalite bal ise insanların yapmış oldukları kovanlardan elde edilen bal çeşitleridir. Balın tadı, rengi ayrıca kokusu elde edildiği çiçeğe göre değişiklik ifade eder.

  Bazı ballar koyu renkli olur bazı ballar da açık renkte olur. Bu tamamen balın kalitesinden değildese de çiçeğinden dolayıdır. Türkiye’deki balların tümü kalitelidir diyebiliriz. Şundan dolayı 3500′ü endemik çiçek olmak üzere 11000 çeşit doğal çiçek bulunmaktadır. Bu endemik çiçekler Türkiye dışında hiçbir yerde olmaz. Avrupa vede Amerika Bölgesi’nde ise yalnızca 2500 tane endemik çiçek vardır. Birde mevsimsel yapısı olarak 7 iklimin hüküm sürdüğü Yurdumuzda çok kaliteli, çok güzel, şifalı ballarımız vardır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019