Bahar Yorgunluğu Nasıl Yenilir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve saadet tarafından 14 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör  Bahar Yorgunluğu Nasıl Yenilir.

  Bahar yorgunluğuna atlatmak için neler yapılmalı


  Yorgunlukla baş edebilmek için enerjinin doğru kullanılması oldukça önemli. Belli aralıklarla dinlenebileceğiniz ortamlar oluşturmak, stresli işlerden kaçınmak, egzersiz yapmaya dikkat etmek bu dönemin kolayca atlatılması için kilit önerilerdir. Sabah alarmını defalarca 5 dakika daha ertelemek yerine sabahın erken saatlerinde açık havada yürüyüp bol bol oksijen alın. Yapılan egzersizler size gün içinde zinde tutar, Kış döneminde tembelliğe ağlaşan metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Engel olacak herhangi bir sağlık problemleriniz yoksa yürüyüş dışında yüzme, bisiklet, gibi egzersizler tam baharlık aktivitelerdir. Bu dönemlerde özellikle D vitamini yönünden zengin olan tam buğday ekmek,, tahıllı gıdalar ve yeşil yapraklı sebzeler tüketimine önem verilmelidir. Bahar yorgunluğuna yenilmeyin!

  Bahar yorgunluğu önemli bir hastalık değildir fakat geçici olarak insanlarda depresyon, uyku problemleri, gerginlik ve yorgunluk gibi fiziksel ve ruhsal bazı olumsuzlukların yaşanmasına neden olan kısa süreli bir dönemdir.

  Bahar Yorgunluğu Nasıl Yenilir.

  Bahar yorgunluğuna iyi gelen bitkiler

  Bahar yorgunluğuna karşı protein yönünden zengin olan yiyecekler sofralardan eksik edilmemelidir. Ve mutlaka günlük 2-2,5 litre su tüketilmelidir. C vitamini yönünden zengin olan yeşilbiber, maydanoz, soğan; içerisinde bol miktarda selenyum barındıran balık, kırmızı et, brokoli, mantar ve turp da bahar yorgunluğun üstesinden gelen yiyeceklerdir. Peynir, yumurta, dereotu ve kuru baklagillerin de tüketimine dikkat edilmelidir. Bol sıvı alımı bahar aylarında yaşanan hormonal ve çevresel değişikliklere neden olacağı ödemi atmak için önemlidir. Ayrıca aşırı şeker tüketimindenden de kaçınmaya çalışın. Yani işin sırrı, vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri depolayarak yorgunluğa karşı onu savunmasız bırakmamak