Azrail Aleyhisselâm'ı Sevmek

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Toplumuzda Azrail'e (aleyhisselam) karşı bilinmez bir kızgınlık vardır. Niçin kızarız Azrail (aleyhisselam)'a ? Oysa Azrail (aleyhisselam) bir melektir. Günahsız, temiz bir melek...

  Kendi başına da hareket etmiyor ve yaptıklarını Allah Azze ve celle'nin emriyle yapıyor. Peki, neden Azrail (aleyhisselam)'a bu düşmanlık? Canımızı aldığı için mi?

  Oysa o canımızı almakl bize kötülük etmiyor. Niçin mi? bunu isterseniz şöyle açıklayalım: Altınlarımız, mücheverlerimiz, elmaslarımız olsa; onları en güvenilir yerde korumaya çalışmazmıyız? Ruhumuz da üzerine titrediğimiz en değerli varlığımız. Onu rastgele bıraksak mı daha iyi, yoksa emin ellere teslim etsek mi?

  İşte Azrail (aleyhisselam), o emin eldir. Eceli gelen kişinin bu emanetini alıp yok olmaktan kurtarmakta, kıyamete kadar yed-i emin olarak korumakta, ruhlar aleminde, yıldızlarda meleklerle birlikte mutlu bir hayat sürmesine vesile olmaktadır.

  Bediüzzaman buna şöyle dikkat çeker: " İnsanın en kıymetli ve üstünde titrediği malı, onun ruhudur. Onu zayi olmaktan ve fenadan (yok olmaktan) ve başıboşluktan muhafaza etmek için, kuvvetli ve emin bir ele etslimin derin bir sevinç verdiğini kat'i hissettim."

  Hem o Azrail (aleyhisselam) daha güzel, daha mutlu, acısız, üzüntüsüz bir hayata geçmemize vesile oluyorsa onu niçin sevmeyelim?