Aynaya bakarken okunacak dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Aynaya baktığında okunacak dua

  Elhamdü lillâh. Allâhümme kemâ hassente halkıy fe hassin hulükî.

  Manası: El hamdü lillâh, (İlahi) yaratılışımı güzel yaptığın gibi ahlakımı da güzel yap, Allah'ım. * "Peygamber Efendimiz (s.a.v.) aynaya baktıkları vakit (bu duayı) okurlardı."
  Dua, istemek, çağırmak, davet etmek demektir. Genel manada ise, Allah’a yalvarmak, isteyeceklerimizi O’ndan istemek, dertlerimizi O’na arz etmek, O’nun rahmet ve yardımına davetiye çıkarmaktır. Dua, dille yapıldığı gibi, fiillerle, kabiliyetlerle ve halimizle de yapılabilir. Dünyadaki sebeplere riayet etmek bir duadır. Mesela çalışmak bir duadır.
  Kışın üşümemek için kalın giyinmek, evde soba ve kalorifer yakmak bir duadır. Hastalıktan kurtulmak için ilaç içmek bir dua olduğu gibi, midenin aç kalmak suretiyle yiyecek bir şeyler istemesi de bir duadır. Buradan da anlaşılmaktadır ki, dinimizde dua hayatımızın her anını kapsamaktadır. Yani insan, - eğer farkında olursa - hayatının her anını dua ederek yaşamış olur.

  Dua, bir ibadettir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi dua da sırf Allah rızası için yapılır. İstediğimiz şey verilmezse dua kabul olunmadı denmez.
  Belki daha zamanı gelmemiş, hemen verilmiyor denir. Bu dünyada duayla arzu ettiğimiz bazı şeylere ulaşsak da duanın neticeleri daha ziyade ahirette verilir.
   
  Son düzenleme: 17 Aralık 2013