Ayın İkiye Ayrılması (Şakk-ı Kamer) Mucizesi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Ayın İkiye Ayrılması (Şakk-ı Kamer) Mucizesi

  ayin-ikiye-ayrilmasi-mucizesi.


  Ayın ikiye ayrılması mucizesi, Mekke’de Kureyş müşriklerinin istekleri üzerine gerçekleşmiştir. Kureyşin ileri gelenleri peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selleme:

  – Eğer sen gerçekten peygambersen, bize Kameri (Ayı) ikiye ayır! dediler.

  Peygamberimiz sallalahu aleyhi vesellem:

  – Eğer bunu yaparsam iman eder misiniz? diye sordu.
  Müşrikler:
  -Evet! İman ederiz. dediler.

  Peygamber efendimiz sallallahu aleyhim ve sellem bu mucizenin verilmesi için Allah’a dua etti. Bir dolunay gecesi, ay bir parçası dağın bir yanında diğeri öbür yanında olacak şekilde ikiye ayrıldı.

  Abdullah b. Mesut Radiyallahu anh şöyle buyuruyor: “Ay, Hazreti Peygamber’in zamanında iki parçaya ayrıldı. Bir parçası dağın bir tarafında, diğer parçası dağın diğer tarafında idi. Hz. Peygamber bize şahit olunuz.” dedi. (Buhari; tefsir, suretu’l-kamer, 1; Kıyâme, 44)

  Müşrikler bu manzarayı gördükleri halde iman etmediler, “Bu bir sihirdir” dediler. Allah-u Zülcelal şu ayetlerle haber vermiştir: “Kıyamet saat(i) yaklaştı, ay yarıldı. Bir mucize görseler hemen yüz çevirirler ve ‘süregelen bir büyüdür’ derler. (Kamer; 12)

  Müşrikler, “Gelecek yolcularınızı gözetin. Muhammet, sizi büyülemeğe güç yetirse bile bütün halkı, bütün yeryüzünü de büyüleyebilecek değil ya! onlara bir sorun bakalım. Onlar da sizin gördüğünüz şeyi görmüşler mi? dedi. Gelenlerden sordular.

  “Evet! Onu biz de öyle gördük! Ayı İkiye yarılmış gördük!” dediler. Fakat yine iman etmeyip: “Ebu Talip’ in yetiminin sihri semaya da tesir etti” dediler (Tirmizi; Tefsiru’l-Kur’an 54)