Ayetel kürsi okumanın fazileti

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 12 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Ayetel kürsi fazileti

  Allah Resulü buyurdu:
  "Bir Ayet'el-Kürsi'yi okumak, bin ayet okumaya bedeldir."

  Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz, Ka'b (r.a.)'a:
  "Yâ Ebâ Münzirl Kur'an-ı Kerim'in ayetleri içinde hangisi daha büyüktür? " buyurduklarında, "Allah (c.c.) ve Resulü daha iyi bilir." dedi.
  Resulüllah (s.a.v.) bir daha sorduklarında, Allâhü lâ ilahe illâ hüvel hayyül kayyûm'u okudu. Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v), mübarek ellerini Ka'b (r.a.)'ın göğsüne koydular."Bu ilim, sana afiyet olsun..." buyurdular.

  Yine bir hadis-i şerifte:
  "Bir mü'min Ayet'el-Kürsi'yi okursa, Cenab-ı Ecelli ve Alâ, ervah-ı mü'minînin kabirlerini nurlandırır, genişletir. Okuyana da büyük ecirler verilir. Her harfi için bir melek yaratılır. Okuyan kimse için kıyamete kadar istiğfar ederler..." buyurmuşlardır.

  Resulüllah (s.a.v) Efendimiz:
  "Muhakkak Ayet'el-Kürsi'nin lisanı vardır. Birmü'min Ayet'el-Kürsi'yi okuduğunda o, Arş-ı Alâ'nın altında secdeye kapanır. Kendisini okuyanın Rabbül âlemîn'den affolunmasını ister..." buyurmuşlardır.

  Bir hadis-i şerifte:
  "Ayet'el-Kürsi'de yedi kale kuvveti vardır... " buyurmuşlardır.
  Samimi bir niyet ile bir kere Ayet'el-Kürsi okunursa, iç içe yedi tane kale içine girmiş gibi manevi kuvvet kazanılacağı Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz'in bu hadisi şeriflerinden anlaşılmıştır. Daha fazla okuyanın durumunu buna göre kıyas etmelidir. Bu ayeti kerimenin hikmet azamet ve esrarından dolayıdır ki, Cenabı Fahri Alem (s.a.v.)'e yetmiş bin melaike-i kiramla nazil olmuştur.

  Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz buyuruyorlar ki:
  "Kur'an'da en büyük ayet; Ayet'el-Kürsi'dir. Bir kimse onu okursa, Allah (c.c.) ona bir melek gönderir. Ertesi günü okuduğu saate kadar o kimsenin hasenatını yazar, seyyiâtını mahveder..."
   
  Son düzenleme: 17 Aralık 2013