Ayetel Kürsi Nedir

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Ayetel kürsi anlamı nedir

  Ayet'el Kürsi bakara suresinin 255. ayet-i kerimesi. İsmini Arapça kaideye uygun söylenişi, ayet-ül-kürsi şeklinde olduğu halde, Türkçede ayet-el-kürsi diye söylenmesi daha meşhurdur ve yaygındır.Toplum arasında yanlış olarak "Allahüla" okunur. En doğrusu "Allahü la ilahe illa Hüv'el-Hayy'ul-Kayyum" diye okunur. Bu nedenle önemi büyüktür. Ayet-ül-kürsiyi ihlasla okuyan, işlerinde hayırlı başarılı olur, insan ve hayvan haklarından ve farz borçlarından başka günahları affedilir.

  Hadis-i şeriflerde

  Ayet-el-kürsi'nin fazileti ve faydaları bildirilmiştir. Bunlardan bazıları şöyledir:
  Her kim farz namazı bitirir bitirmez yerinden kalkmadan bir kerre ayet-el-kürsi okuyup, otuz üç kerre Sübhanellah, otuz üç kerre Elhamdülillah, otuz üç kerre Allahü ekber derse, hepsi doksan dokuz olur. Bir kerre de La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehülmülkü ve lehülhamdü ve hüve ala külli şey'in kadir, dese, Hak teala o kişinin günahlarını affeder.

  Farz namazlarından sonra ayet-el-kürsi okuyan kimse ile Cennet arasında, ölümden başka mani yoktur.

  Okunuşu
  Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te’huzühu sinetün ve la nevm. Lehu ma fis-semavati vema fil erd. Menzellezi yeşfeu indehu illa biiznihi. ya’lemü ma beyne eydihim vema halfehüm vela yühitune bişey’in min ilmihi illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel erd. Vela yeudühü hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim.