Dua Ayet-i celile Amenerrasulü Arapça Türkçe Anlamı ve Fazileti

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 27 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Ayet-i celile Amenerrasulü Arapça Türkçe Anlamı ve Fazileti


  Amenerrasulü Arapça Okunuşu

  Ayet-i celile Amenerrasulü Arapça Türkçe Anlamı ve Fazileti.

  Ayet-i celile Amenerrasulü Arapça Türkçe Anlamı ve Fazileti.

  Amenerrasulü Türkçe Okunuşu Şöyledir

  Bismillâhirrahmânirrahıym" Amener rasülü bi mâ * unzile ileyhi min rabbihî vel mü'minün'* Küllün âmene billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusülih'* Lâ nuferriku beyne ehadin min rusülih* Ve kâlü semı'nâ ve eta'nâ ğufrâneke rabbenâ ve ileyke! masıyr * La yükellifullâhü nefsen illâ Vüs'ahâ, lehâ mâ kesebet* ve aleyhâ mektesebet'* Rabbenâ lâ tüâhıznâ in nesiyna ev ahta'nâ* Rabbenâ ve lâ tahmil aleynâ ısran kema hameltehü alelleziyne min kablinâ* Rabbean ve la tühammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih* Va'fü anna, vağfir lenâ, verhamnâ'“ Ente mevlânâ fensumâ alel kavmil kafiriyn*

  Manası:
  “O Peygamberde kendisine Rabbinin indirdiğine iman etti. Müminlerin de (onlardan) her biri Allah'a, O'nun meleklerine, kitaplarına, Peygamperlerine. inandı “O'nun peygamberlerinden hiçbiri diğerlerinden ayırmayız (hepsine inanırız), dinledik (kabul ettik; emrine) itaat ettik. Ey Rabbimiz, mağfiretini isteriz. Son varışımız ancak Sana'dır.” dediler. Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başkasını yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendi faydasına, yaptığı şer kendi zararınadır. “Ey Rabbimiz, unuttuk,yahut yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme. Ey Rabbimiz, bizden evvelki ümmetlere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Takat getiremeyeceğimiz yükü bizlere yükleme. Bizden sadır olan günahları sil, bağışla. Bizi yarlığa, bizi esirge. Sen Mevlâmızsın bizim. Artık kafirler güruhuna karşı da bize yardım et.”

  Fazileti; Bu ayet-i celileler Miraç gecesi Peygamber i (s.a.v.)'e biz mü'minler için Allah Teala tarafından hediye edilen ayet-i kerimelerdir.

  Peygamber (s.a.v.) buyuruyor ki: “Semalar ve yerler yaratılmadan iki bin sene önce Allah Teala bir kitap yazdı. O kitaptan iki ayet indirdi. O ayetler ile de (Amener rasülü) ile de Bakara Suresi’ni tamamladı. Bir evde bu ayetler okunursa oraya şeytanlar üç gün yaklaşamazlar.”

  “-Cenabı Eceli ala bu ayetleri Arş-ı A’zam’ın altından indirmiştir. Bunları öğrenin. Namaz yerine, dua yerine Kur’an yerine geçer.”

  Bunları geceleri yatarken ve sabahları okumalıdır. Çünkü bunlar en büyük dualardır. Cenabı Peygamber:

  “-Bir kimse yatarken bu ayetleri okursa ona kâfi gelir” buyuruyor.

  Alimler bu ayetler gece namazı yerine geçer, bazılarına göre ise her felaketten insanı muhafaza eder, demişlerdir. Bu ayetleri okuyanı Cenabı Ecelli Ala bir kale ve kalkanla çevirir. Gözle görülmeyen kuvvetler daha tesirlidir. Rahat yaşamak isteyenler bu ayetleri okusun.