Soru Ayakta Veya Yatarak Dua Etmek Günah mı?

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 7 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Ayakta Veya Yatarak Dua Etmek Günah mı?

  Duayı ayakta, oturarak veya yatarak Cenab-ı Allah'ı zikretmek dua edilmesinde bir sakıncası yoktur. Kur’an-ı Kerim’de Âl-i İmrân süresi 3/191 ayette Allah ( c.c.) şöyle buyuruyor: “Onlar ayakta iken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar.”

  Berâ b. Âzib’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resül Ekrem Efendimiz (s.a.v) yatağına uzandığında, sağ tarafı üzerine yatar ve şöyle dua ederdi:
  اللَّهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجْهِى إِلَيْكَ ، وَفَوَّضْتُ أَمْرِى إِلَيْكَ ، وَأَلْجَأْتُ ظَهْرِى إِلَيْكَ ، رَغْبَةً وَرَهْبَةً إِلَيْكَ ، لاَ مَلْجَأَ وَلاَ مَنْجَا مِنْكَ إِلاَّ إِلَيْكَ ، اللَّهُمَّ آمَنْتُ بِكِتَابِكَ الَّذِى أَنْزَلْتَ ، وَبِنَبِيِّكَ الَّذِى أَرْسَلْتَ
  Anlamı: "Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin Kitaba ve gönderdiğin Peygambere inandım." (Buhârî, Vudû, 75; Müslim, Zikir, 56-58)

  Berâ b. Âzib’den (r.anh.) şöyle rivayet etmiştir: Peygamberimiz (s.a.v) bana, “Yatağına gireceğin zaman namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ yanın üzerine yat ve bu duayı oku ve bu duanın sözleri yatmadan önceki son sözün olsun.” (Buhâri, Vudû, 75; Müslim, Zikir, 56) buyurmuştur.