Ay Tutulmasını Esnasında Husuf Namazı

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ay Tutulmasını Esnasında Husuf Namazı Kılın!

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam, ay tutulması sırasında namaz ve dua tavsiyesinde bulunuyor. Ay tutulmasında Husuf namazı kılınıyor.

  Hicri takvime göre Ay tutulması zamanında kılınan husuf namazının vakti bu gece 22:00’de başlıyor. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam namaz ve dua tavsiyesinde bulunduğu Ay tutulması 20 dakika sürecek.
  Zaman'ın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı , küsuf ve husuf namazı ile ilgili şu bilgileri veriyor:

  Güneş tutulmasına küsuf, Ay tutulmasına ise husuf denilmektedir. Peygamberimiz, oğlu İbrahim’in öldüğü gün Güneş tutulması üzerine şöyle buyurmuşlardır: [Ay ve Güneş, Cenab-ı Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alametlerdir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden yada yaşamasından/doğmasından dolayı tutulmazlar.]

  [Ay yada Güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin.] (Buhârî, “Küsûf”, 1, 15) Küsuf namazının sünnet olduğu ve cemaatle kılınmasının daha faziletli sayıldığı konusunda müctehidler arasında görüş birliği bulunmakla birlikte, hüsuf namazının sünnet olup olmadığı ve cemaatle kılınıp kılınmayacağı tartışmalıdır.