Ay tutulduğu zaman kılınan namaz

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Hicri takvime göre Ay tutulması vaktinde kılınan husuf namazı bu gece 22.00’de kılınmaya başlana bilir. Peki Husuf namazı nasıl kılınır?

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam namaz ve dua tavsiyesinde bulunduğu Ay tutulması 20 dakika sürecek. Diyanet İşleri Başkanlığı, husuf namazı ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Güneş tutulmasına küsûf, Ay tutulmasına husûf denir. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam , oğlu İbrahim’in öldüğü gün Güneş tutulması üzerine şöyle demiştir: “Ay ve Güneş, Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alametlerdir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından/doğmasından dolayı tutulmazlar. Ay yada Güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin.” (Buhârî, “Küsûf”, 1, 15) Küsûf namazının sünnet olduğu ve cemaatle kılınmasının daha faziletli sayıldığı konusunda müctehidler arasında görüş birliği bulunmakla birlikte, hüsûf namazının sünnet olup olmadığı ve cemaatle kılınıp kılınmayacağı tartışmalıdır.”


  Husuf namazı:

  Ay tutulduğu zaman, kıraati gizli yada açıktan okuyarak 2 veya 4 rekat namaz kılması iyi olur. Bu namazın camide cemaatle kılınması da, caizdir.

  Bu namaz, 2 rekat kılınırsa sabahın sünneti gibi, 4 rekat kılınırsa ikindinin sünneti gibi kılınır.

  Ebu Hanife ve Malik, ay tutulması güneş tutulmasından daha fazla olduğu halde Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın bu sebeple namaz kılmadığını öne sürerek, hüsuf namazının sünnet olmadığını söylemişlerdir. fakat böyle bir durumda tek başına iki rek`at namaz kılınabilir, müstehaptır. Şafii ve Ahmed b. Hanbel'e göre ise hüsuf namazı da küsûf namazı gibi sünnettir, cemaatle kılınır.

  Şiddetli rüzgar, aşırı yağmur, aşırı soğuk ve benzeri durumlarda, bunların can ve mal kaybına yol açabilecek doğal afete dönüşmemesi için dua etmek ve bu anlamda 2 rekat namaz kılmak güzel (müstehap) bulunmuştur. Nitekim
  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam şiddetli bir rüzgar estiğinde şöyle dua etmiştir:

  "Allahım! Senden rüzgarın en hayırlısını, rüzgarla gönderdiklerinin en hayırlısını isterim. bu rüzgarın kötülüğünden, bu rüzgardakilerin kötülüğünden ve rüzgarla gönderdiğin şeylerin kötülüğünden sana sığınırım" (Tirmizî, "Da`avat", 48, 88; Müslim, "İstiska", 15).
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019