Aşurenin faydaları

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Aşure tatlısının faydaları

  Aşure Bereketin tatlısı adı ile Türk mutfak kültüründe önemli bir yer taşımaktadır. Muharrem ayın da evlerde pişirilip dağıtılan ceviz, fındık, aşure, badem, fıstık içi ve bunun gibi kuru yemişler ile incir, kayısıve üzüm gibi kuru meyveleri içermesiyle sağlık açısından oldukça faydalı besin kaynağıdır.

  "Bereketin tatlısı" olarak bilinen aşure, Osmanlı dönemin de saraylarda pişirilen en eski tatlılardan biridir. Hz.Nuh aleyhisselam'ın gemisindeki ambarlarda bulunan son gıdaların karıştırılmasıyla elde edildiği yolundaki rivayete göre ise bereket getireceğine de inanılıyor.  Diyet Uzmanları ise bolluk ve bereketin simgesi olan aşurenin özellikle kalp ve de damar sağlığı için koruyucu bir besin olduğunu belirterek, bol şerbetli ya da hamur işi tatlılar yerine aşurenin tercih edilmesini öneriyorlar.

  Bilhassa büyüme gelişme çağındaki çocuklar için ve sütlerinin miktarı ile kalitesini artırmak isteyen emziren anneler için çok önemli bir besin kaynağı olan aşure tamamen bitkisel besinlerden yapılır.
  Aşure tatlısı beyin, kalp ve damar ile karaciğer başta olmak üzere insan sağlığı açısından oldukça yararlı besinleri bir arada bulunmaktadır. Süslenmesin de kullanılan ürünlerle birlikte aşure, protein ve karbonhidrat, önemli yağ asitleri, çinko, demir, fosfor, kalsiyum gibi minerallerle B, C ve A vitaminleriyle zengin, eşi olmayan bir gıda ürünü olarak biliniyor.

  Fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi yağlı kuru yemişler sayesinde aşurenin kalp ve damar sağlığı için koruyucu olan bir besindir ve yüksek protein içeriğinden dolayı özellikle vejetaryen olanlar için iyi biri protein kaynağıdır.

  Hicri yılbaşı olan Muharrem ayı,dinimizde önemli bir konuma sahiptir ve Muharrem ayının onuncu gününde biz Müslümanlar, evlerinde hazırlayıp kaynattığı aşureleri dağıtarak sosyal dayanışmaya katkı sağlıyoruz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019