Aşure Günü Oruç Tutmanın Fazileti Nedir

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Eylül tarafından 9 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Bir zat Peygamberimiz Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’e geldi ve sordu:
  "Ramazadan sonra hangi zaman oruç tutmamı önerirsiniz?"
  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), "Muharrem ayında oruç tut. Zira o, Allah'ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Cenab-ı Hak o günde bir kavmin tövbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir" buyurdu.
  Tekrar Tirmizi’de de geçen bir hadis-i şerifte de Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:
  "Aşura gününde tutulan orucun Allah katında, o günden evvel bir yıl günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum."
  "Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur” hadis-i şerifteyse, bu günlerde tutulan orucun faziletini ifade etmektedir.
  Bu hadisin açılamasında İmam-ı Gazali, "Muharrem ayı Hicrî senenin başlangıcıdır. Böyle bir sene oruç gibi hayırlı bir temele dayamak daha edalı olur. Bereketinin devamı da daha çok ümit edilir" demektedir.

  Gerek Yahudilere benzememek, gerekse orucu eksiksiz Aşura gününe denk getirmemek için, Muharrem'in 9. 10 ve 11. günlerinde oruç tutulması önerilmiştir.
  Bu anlamda bir hadis-i İbni Abbas (r.anh) rivayet etmektedir. Bunun için, müstehap olan, aşure gününü ortalayarak, bir gün evvel ya da bir gün sonra oruç tutmak çok faziletlidir.