Aşure günü okunacak dualar

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Adile tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Aşure günü okunacak dua arapça  Aşure günü okunacak dua türkçe

  Bismillâhirrahmânirrahîm

  Elhamdülillahi Rabbilâlemîn.Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihi ecmaîn. Allâhümme entel ebediyyül kadîm. Elhayyülkerîm. El hannânül mennân vehâzihî senetün cedîdetün es elüke fîhel ısmete mineşşeytânirracîm vel avne alâ hâzihin nefsel emmârati bissû’i veliştigâle bimâ yugarribunî ileyke yâ zel celâli vel ikrâm. Birahmetike yâ erhamerrâhımîn. Ve sallallâhü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehli beytihî ecmaîn.

  Her kim Muharrem ayının birinci ve onuncu Aşûra günleri sabahleyin üç kere bu duâyı okursa Allah Zü'l-celâl Hazretleri'nin o kimseyi tâ gelecek senenin Muharrem ayına kadar cemî' belâlardan emîn ve muhafaza buyuracağı rivâyet olunmaktadır.

  Yetmiş defa okunacak dua  Hazret-i Hüseyin, Muharrem ayının onun da şehid edildi ve O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hamza’nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Ancak, Sevgili Peygamberimiz, Hz. Hamza’nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem yas tutmadı ve matem tutmayı da emretmedi. Matem yasak olmasa idi, herkesten önce Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019