Aşure günü meydana gelmiş tarihi ve dini hadiseler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Aşure günü meydana gelen hadiseler

  Kaynaklarda nakledildiğine göre Hz. Nuh a.s. ve ona inanıp beraberinde gemisine binen müminler, muharremin onuncu günü sağ ve selamet Cudi Dağı’nın eteklerine inerek karaya ayak basmışlardı. Hz. Nuh a.s. bu nimete şükretmek amacıyla o gün oruç tutmuş ve müminlere de oruç tutmalarını söylemiş. İftar vakti yaklaştığı vakit Hz. Nuh a.s.; “Kimin yanında yiyecek olarak ne kaldı ise onu getirsin.” buyurmuştur. Bunun üzerine kimisi bir avuç buğday, kimisi bir avuç nohut, bir miktar pirinç derken, yedi çeşit taneli yiyecek toplanmıştır. Hz. Nuh a.s. bunları birbirine katmış ve böylece bir çeşit yemek pişirilmiştir. Müminler iftarlarını bu yiyeceklerle yapmışlar, Nuh a.s.’ın bereketiyle hepsi doymuşlardır. (Ruhu’l-Beyan, 4/142)
  Bu hadisenin hatırası olarak İslam toplumlarında Aşure gününde birçok malzeme birleştirilerek özel bir yemek ya da tatlı yapılıp ikram edilmeye başlanmıştır. Bu hem son derece güzel bir gelenektir hem de peygamberler tarihiyle kurulan bir irtibattır.


  Aşure-günü-meydana-gelen-hadiseler-.
  Aşure günü meydana gelen hadiseler


  İslam tarihi eserlerinde nakledildiğine göre, tarihte Aşure gününe tevafuk eden pek çok hadise olmuştur. Bunlardan bazıları peygamberlerin başından geçmiştir. Bu sebeple bazı ârifler, bu güne ‘on’ anlamına gelen ‘aşura’ denilmesinin nedenini, Cenab-ı Hakk’ın bu günde on peygamberine bazı ihsanlarda buyurması olarak tarif etmişlerdir. Aşure günü meydana gelen hadiseler şunlardır;

  1. Hz. Adem a.s.’ın tövbesi, Aşûra günü kabul olunmuştur.
  2. Hz. İdris a.s.’ın göğe çıkarılması bu gün olmuştur.
  3. Hz. Nuh a.s.’ın gemisi bu günde Cudi Dağı’na oturmuş Nuh a.s. da şükür için o gün oruç tutmuştur.
  4. Hz. İbrahim a.s. Aşûra gününde doğmuş, kendisine bu günde Halilullah sıfatı verilmiş ve bu günde Nemrut’un ateşinden kurtulmuştur.
  5. Hz. Yakub a.s.’ın gözleri bu gün açılmıştır.
  6. Hz. Yusuf a.s. bu gün kuyudan çıkartılmış, yine bu günde zindandan kurtulmuştur.
  7. Hz. Eyyûb a.s. tutulduğu hastalıktan bu günde sıhhat bulmuştur.
  8. Hz. Yunus a.s. balığın karnından bu gün çıkarılmıştır.
  9. Hz. Süleyman a.s.’a muhteşem saltanat bu gün verilmiştir.
  10. Hz. İsa a.s. bu günde doğmuş ve o günde göklere çıkartılmıştır. (Taberânî, el-Mu‘cemu’l-Kebîr, 5538; el-Heysemî, Mecmau’z-Zevâid, 5132)