Soru Aşure günü dualar kabul olur mu?

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 31 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Aşure günü dua

  Allah Azze ve celle Mü'min suresi 60. ayeti kerimesinde: "Bana dua edin, duanıza cevap vereyim" buyurmuştur.

  Bazı alimlere göre; her şeyin bir üslubu olduğu gibi dua temenin de bir üslubu vardır ve bu seseple; edilen duanın Cenab-ı Allah'a tam teslimiyetle, gönülden gelerek yapılması gerekir.

  Bazı alimlere göre ise; her duanın bir vakt vardır. Pazartesi-perşembe geceleri, Cuma günü ve cuma vakti, seher vakti, teheccüd vakti gibi vakitlerde edilen duaların Allah Azze ve celle tarafından kabul edilmesinin umulduğu kıymetli vakitlerdir.

  Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allah Azze ve celle birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazreti Adem'in tevbesinin kabul olması, Hazreti Nuh'un tufandan kurtulması, Hazreti Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazreti İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazreti İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazreti Yakub'un oğlu Hazreti Yusuf'a kavuşması, Hazreti Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazreti Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazreti İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Cenab-ı Allah'aşükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allah Azze ve celle denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allah Azze ve celle Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]