Asr I-evvel ve asrı-sani ne demektir? ülkemizde ikindi namazı hangisine göre kılınmaktadır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 8 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Asr I-evvel ve asrı-sani ne demektir? ülkemizde ikindi namazı hangisine göre kılınmaktadır?

  Kelime olarak asr-ı evvel; ilk ikindi, asr-ı sani de ikinci ikindi anlamına gelir. Dini bir terim olarak asr-ı evvel; fey-i zeval'den yani güneşin tam tepeden çıkıp gelsin, cisiğim gölgesinin en kısa olduğu halden gölgeleyin kendi misline ulaştığı zamana denilir. Asr-ı sani, fey-i zevalden onu gölgeliğim kendisinin iki katına ulaştığı zamandır. İmam Ebu Hanife'ye göre asr-ı sani öğle namazının oğlu, ikindi namazının da ilk vaktidir. Yani öğle namazı bu vakte kadar kılınabilir. İkindi namazının vakti de bu esnada girer. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed ile başka üç mezhep imamına göre, asr-ı evvel ile öğle namazının vakti çıkmış ve ikindi namazının vakti girmiş olur (Kasani, Bedaiu-Sanai ', I, 318; Merğinani, el-Hidaye, I, 38 Zeylai, Tebyinü'l-Hakaik, I, 80). İşte bu vakte “asr-ı evvel” (ikindi namazının ilk vakti) adı verilir.

  İmam Ebû Hanife’ye göre ise öğle namazı vakti, “fey-i zeval” hariç bir şeyin gölgesi kendisinin iki katı kadar olunca sona erer. Bu vakte ise “asr-ı sanî” (ikindi namazının ikinci vakti) adı verilir (Kasanî, Bedaî’, I, 122; Merğînanî, el-Hidaye, I, 255-256; Zeylaî, Tebyîn, I, 80).
  Diyanet İşleri Başkanlığı, yayınlamakta olduğu

  Diyanet Takvimi’nde ikindi namazının vaktini, “asr-ı evvel” esasına göre düzenlemiştir ve namazlar asr-ı evvel içtihadına göre kılınmaktadır.