Aşık Efendi hayatı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Aşık Efendi Kimdir?

  Edirne'de yaşamış büyük velîlerden. Adı, Mûsâ veya Mehmed'dir. Büyük velî İbrâhim Gülşenî hazretlerinin halîfesidir. Âşık Efendi adıyla meşhûr oldu. Aslen Edirne yakınlarındaki Âhûr köyünde doğdu. Doğum târihi bilinmemektedir. Küçükpazar yakınındaki Şah Melik Zâviyesinde şimdiki ismiyle Hasan Sezâi dergâhında talebe yetiştirirken, 1567 (H.975) senesinde vefât etti. Zâviyenin yakınına defnedildi.

  Âşık Efendi, bir müddet tahsilde bulunduktan sonra Yavuz Selim Han ile birlikte Mısır Seferi'ne katıldı. Bu sefer sırasında Mısır'da bulunan İbrahim Gülşenî Hazretleri ile buluştu. Kalbini tamamen ona bağladı. Bir müddet kendinden geçmiş bir halde Mısır'da dolaştı durdu.

  Daha sonra Edirne hacıları hac dönüşü Mısır'a uğradılar, İbrahim Gülşenî Hazretleri’nden Edirne'ye, halkı irşad için bir talebesini göndermesini istediler. O da Âşık Efendi'yi onlarla birlikte irşad için Edirne'ye gönderdi. O da Edirne'ye gelip Hasan Sezai Dergâhı’na yerleşip irşada başladı. İbrahim Gülşenî Hazretleri, hayatta iken iki halifesini irşad için görevlendirdi. Bunlardan birisi, Edirne'ye görevlendirdiği Âşık Musa Efendi, diğeri de Diyarbakır'a gönderilen Sarı Saltuk Hazretleri'dir.

  Sarı Saltuk Hazretleri'ne "Sadık Efendi"de denirdi. Âşık Musa Efendi Hazretleri, İbrahim Gülşenî Hazretleri'nin vefatından sonra Edirne'de yirmi beş yıl boyunca talebe yetiştirdi. Vefat edince yerine Abdülkerim Efendi halife oldu. Sağlığında otuz talebesi ile Mısır üzerinden hacca gitti. Yolculuk sırasında çok çok kerametler görüldü. Bağlılarının ona olan inancı daha da güçlendi.