Soru Asbest nerelerde kullanılır

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Asbest, lifli, yumuşak, ateşte niteliği değişmeyen madensel bir maddedir. Bir silikat olan Tremilit`in bozulmasından ileri gelmektedir. Tel tel ayrılabilir ve de kolaylıkla eğilip bükülebilen elastik olmayan cinsi bulunmaktadır.

  Asbest lif ve de çimento suda karıştırılarak, bir bulamaç hazırlanmaktadır. Bu karışım, hareketli bir kayış üzerine sıvanır ve suyu akıtılır. İnce kaplama daha sonra yeni tabakaların, oluşturulduğu döner bir silindir üzerine alınır: kararınca kalınlaşınca, henüz ıslak ve de esnekken, istenen biçim verilir. 3 hafta kurumaya ve de olgunlaşmaya bırakılır. Asbest çimentosu levhaları ateşe dayanıklı ve hava geçirmez olduğundan, yapılarda dış kaplama olarak yaygın biçimde kullanılır. Çeşitli maddelerin katılmasıyla ses ve ısı geçirmezlik gibi başka yararlı özellikler de kazandırılan asbest çimentosundan, tavan ve iç duvar kaplamalarında yalıtıcı tabaka olarak yararlanılmaktadır.

  Asbestin ayrı bir kullanım alanım da basınçlı borular oluşturur. Günümüzde bunlar genellikle, dönen metal bir mil üzerine kalın bir tabaka halinde asbest bulamacı sıvanarak üretilir. Bulamaç, 5 metre kadar uzunlukta olabilen milin üzerine yapıştırılır ve bir uçtan kaydırarak alınıp fırında kurutulur.
  Asbest lifleri aynı zamanda, pekiştirilmiş plastik yapımında cam yünüyle birlikte de kullanılır. Öteki tipik uygulamaları arasında ise boru hatların da ki aşınmaya dayanıklı astarlar, kimyasal maddeler için depolama tankları ve otomobil parçalan için kırılmaz kalıplar sayılabilir. Atmosferi hızla geçen roketlerde gerekli olan ısı gömleği de, asbestli plastikten yapılmaktadır..
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019