Arpa Neye İyi gelir kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Arpanın faydaları nelerdir kısaca

  Arpa ekmeği yemek veya arpa çorbası içmek; şeker hastalığını iyi eder, kemikleri güçlendirir, kemik zafiyetini, kansızlığı ve halsizliği giderir. Kalbi kuvvetlendirir, düşük tansiyonu yükseltir, mide ve barsak iltihaplarını geçirir. Tuzlu arpa lapası sarılırsa, kireçlenmelere, siyatik ve romatizmaya iyi gelir.
  Arpa, çözünebilen ve çözünemeyen lif açısından iyi bir kaynak*tır. Kolesterolü düşüren ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarına yardım*cı olan beta glucanlar, çözünebilen lif bölümünde yer alır. Aslında, arpa, diğer tahıl türleriyle karşılaştırıldığında, beta glucan açısından en zengin kaynaktır. Ayrıca B vitaminleri, demir, magnezyum, çinko, fosfor, bakır içerir ve kan şekerini doğru seviyede tutmada önemli etkisi olan krom açısından da en zengin kaynaklardan biridir, insan vücudundaki hücreleri hasardan koruyan selenyum, kuersetin ve fenol asidi açısından iyi bir kaynaktır ve ayrıca, kanser ile kalp rahat*sızlığı riskini düşürmeye yardımcı olan tocol ve tocotrienol yağlarını yoğun bir şekilde içerir.
  Doğal İlaçlar
  Arpa, yüzyıllardır çeşitli doğal ilaç tariflerinde kullanılmıştır. Birçok şifa, tahılın suda bir saat kaynatılması yoluyla bir tür içecek hazırlanmasına dayanır. Mide bozulması durumunda veya ülseri ya*tıştırmak için sıvıyı sek olarak için. Diyare (ishal) için limon suyuna karıştırın. Eşit ölçülerde arpa, zerdeçal ve yoğurttan lapa yapmak da yaygın bir tariftir. Bu karışım, vücudunuzdaki güneş yanığı olan böl*gelere sürülebilir. Aynı karışımın, yarım bardak ayran ve yarım mis*ket limonunun suyu katılmış hali, mesane veya böbrek enfeksiyonu semptomlarına iyi gelebilir.