Arife Gününün Fazileti

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Arife Gününün Önemi Nedir?

  Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O'nun ortağı da yoktur sözüdür. (Muvatta, Hacc 246)
  Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: Bunlar ne istiyorlar? Der. (Müslim, Hacc 436)
  Peygamberimiz(s.a.v)
  Arefe gününe hürmet edin! Arefe , Allah'ın kıymet verdiği bir gündür. Diyerek Yüce Allah’ın kıymet verdiği günü hürmet ederek bilinçli bir şekilde yaşamaya gayret etmemizi istemiştir. Hürmet, verilen nimeti idrak etmekle ve verileni bilmekle, görebilmekle başlar. Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Yüce Allah hürmetin ve şükrün bir ifadesidir. (Deylemi)
  Arefe gününü ve gecesini ibadetle geçirmek çok faziletlidir. Saadet-i Ebediyye'de arefe gecesini ibadetle geçirenin cehennemden azat olacağı söylenmiştir.
  Arefe günü günahlardan uzak kalanın da bağışlanacağı Peygamberimiz(s.a.v)tarafından müjdelenmiştir.
  Arefe günü Peygamberimiz(s.a.v) yanında bulunan bir genç, kadınları düşünüyor ve onlara bakıyordu. Peygamberimiz(s.a.v)eliyle birkaç defa gencin yüzünü kadınlardan çevirdi. Genç yine onları düşünmeye başladı. Peygamberimiz(s.a.v) Kardeşimin oğlu, bugün öyle bir gündür ki, bugünde herkesin kulağına, gözüne ve diline sahip olursa günahları bağışlanır, buyurdu. (Müsned)
  Arefe Günü Yapılması Tavsiye Edilenler:
  Arefe gününün sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilmeye başlanmalıdır.
  Arefe günü oruç tutulmalıdır.
  Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.
  Arefe günü çok dua ve istiğfar edilmelidir.
  Arefe günü 1000 İhlas-ı duası okunmalıdır.