Arefe Gününün Fazileti Ve Arefe Günü Yapılacaklar

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Bayramlar Müslümanların madden ve manen kişi kendisini yenilediği, tabiri câiz ise psikolojik olarak motive oldukları gün ve de gecelerdîr. Arefe gününe hazırlık yapmak manevi huzurun ortamımızı kaplamasına vesile olacâktır. Bayramların coşkusu muhakkak arife gününden başlamaktadır.

  Arefe günü bayrama hazırlık yaparken Allah'u Azze ve celle'nin bayram günleri için coşku ve sevincin artmasına vesile olurken dünya çapında Müslümanların hallerini düşünüp zor durumda olanlar için elden geliyorsa yardım yapacak hiçbir şey yoksa içten hac alet ve tazarru ile duada bulunmak gerekir.

  Üstatlardan biri Şuâlar kitabında arife günü yapılacaklar hakkında şöyle bir hatırlatma ve tavsiyede bulunmaktâdır. [Aziz, mübarek kardeşlerim. Bizim memlekette eskide Arefe gününde 1000 İhlâs-ı Şerif okurduk. Ben, şimdi bir gün evvel 500 ve arefede dahi 500 okuyabilirim. Kendisine güvenen, birden okuyabilr. Ben, gerçi sizleri göremiyorum ve hususi her birinizle görüşmüyorûm. Ancak ben, ekser vakitler, dua içinde her birinizle bazen ismiyle sohbet ederim.]

  Arefe günü Müslümanların bayrama hazırlandıkları ve Allah'u Azze ve celle'nin nimetlerine kavuştukları gün olması hasebiyle önemli bir gündür. Bu mühim günü elden geldiğince dua zikir ve ibadetle geçirmek lazımdır. Arefe günlerinde Müslümanlar top yekûn seferber olarak ihtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermeye çalışarak toplum olarak mutlu bir bayram geçirmeye çalışırlâr.