Arefe gününün anlamı ve önemi

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Arefe gününün anlamı

  refe veya arife arapçada kadın ismi olmakla beraber Ramazan ve Kurban bayramlarından önceki gününe verilen ismidir. Arefe günü islami açıdan çok faziletler içermektedir. Kurban bayramı arefesinde mümkünse oruçlu olmak büyük sevap içermektedir. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam bir hadisi şeriflerinde " Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.(Müslim) buyurmuşlardır.

  Arefe günü bayrama hazırlık yaparken Yüve Allah'ın bayram günleri için coşku ve de sevincin artmasına vesile olurken dünya çapında müslümanların hallerini düşünüp zor durumda olanlar için elden geliyorsa yardım yapacak hiçbirşey yoksa içten hacalet vede tazarru ile duada bulunmak lazımdır. Üstadlardan birisi Şualar kitabında arefe günü yapılacaklar hakkında şöyle bir hatırlatma ve tavsiyede bulunuyor.

  Arefe günü müslümanların bayrama hazırlandıkları ve Yüce Allah'ın nimetlerine kavuştukları gün olması hasebiyle önemli bir gündür. Bu önemli günü elden geldiğince dua zikir ve ibadetle geçirmek lazımdır. Arefe günlerinde müslümanlar top yekün seferber olarak ihtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermeye çalışarak toplum olarak mutlu bir bayram geçirmeye çalışırlar. Tüm dünya müslümanları bu vesile ile birbirlerinden haberdar olup dertlerine deva bulmak için yardımlaşırlar