Arefe Günü Yapılacak İbadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Arefe Günü Yapılacak İbadetlerNelerdir

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam bildirdiğine göre: "Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. [Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O'nun ortağı da yoktur] sözüdür." (Muvatta, Hacc 246)

  Hazreti Aişe [ra] anlatıyor:
  [Allah'u Teala hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah'u Teala mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: "Bunlar ne istiyorlar?" der." (Müslim, Hacc 436)

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam: " Arefe gününe hürmet edin! Arefe , Allah'ın kıymet verdîği bir gündür." dîyerek Allah'u Teala'nm kıymet verdiği günü hürmet ederek bilînçli bir şekilde yaşamaya gayret etmemizi istemiştir. Hürmet, verilen nimeti idrak etmekle ve de verileni bilmekle, görebilmekle başlar. Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Allahu Teala'ya hürmetin ve şükrün bir ifadesidir. (Deylemi)

  Arefe Günü Yapılması Tavsiye Edilenler;
  * Arefe gününün sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilmelidir
  * Arefe gününe hürmet edilmeli ve günaha girmemeye dikkat edilmelidir.
  * Arefe günü oruç tutulmalıdır.
  * Arefe günü çok dua ve istiğfar edilmelidir.
  * Arefe günü 1000 adet İhlas-ı şerif okunmalıdır.