Ardıç faydaları nelerdir ? kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ardıç özellikleri ve faydaları nedir?

  Kışın yapraklarını dökmeyen daimi yeşil ağaçlardan. Yaprakları küçük pulsu veya iğne şeklinde olup 1-2 cm uzunluğundadır. Bir evcikli veya iki evcikli bitkilerdir.Güzel kokulu,yaz kış yapraklarını dökmeyen,siyahımsı kahverengi yemişleri bulunan bir ağaçtır.

  Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

  Av ve kümes hayvanları etlerinin pişirilmesinde kullanılır.
  Etlerin yumuşamasını sağlamak ve içeceklere koku vermek amacıyla kullanılır.Etlerin dinlendirilmesi ve pişirilmesi esnasında toz halde,ayrıca yemişlerinden ilaç ve esans yapımında faydalanılır.

  Ardıç Yağı Faydaları Ve Kullanımı Nelerdir?

  İdrar söktürücü ve terletici özelliği sebebi ile soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilir.

  Romatizmal hastalıklarda, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır.
  Zaten ardıçın temel kullanım alanı da bu tip hastalıklardır.

  Kronik romatizmalarda, gut hastalığında çeşitli kas ağrılarında oldukça faydalıdır. Bunun için toz haline getirilmiş kuru ardıç meyvalarından 20 gram 1 lt suda eritilerek günde 3 bardak içilir. Konsantre ardıç suyu soğukalgınlığı veya anjine yakalanmış çocuklara destek tedavisi olarak günde 3 kez bir çay kaşığı olarak verilir.

  Ardıç nefes kokularını yok eder. Meyvaları C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle, dişetlerini ardıç meyvalarıyla ovmak onları güçlendirecektir.

  Antiseptik özelliği sebebiyle de haricen deri hastalıklarında da uygulanabilir. Aromaterapistler selülitlerde ardıçtan faydalanmaktadır.

  Diğer bir tür olan kara ardıç yaprağının adet söktürücü, çocuk düşürücü ve idrar arttırıcı etkileri bilinmektedir. Çünkü rahim ve idrar yolları kaslarını büzmektedir. Karaardıç, kurutulmuş yapraklarından günde 0,5 gr. içilir.

  Yine ardıçın özel bir türünden elde edilen ardıç katranı uyuz ve egzema gibi bazı diğer deri hastalıklarında haricen tüketilir.Ayrıca deride hafif tahriş yaptığından romatizmal hastalıklarda da merhem olarak kullanılabilir..