Arafatta Vakfe Nasıl Yapılır

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Arafatta Vakfe Nasıl Yapılıyor

  - Vakfe anında ihramlı olmak.
  - Vakfeyi Arefe günü zeval vaktinden [öğle namazı vaktinin başlangıcından biraz evvel] başlayan ve bayramın 1. günü fecir doğana "sabah namazının ilk vakti girene" dek geçen vakit dilimi içerisinde yapmak.
  - Vakfe'yi Arafat sınırları içerisin de Urane vadisi hariç yapmak...

  Arafat’ta içinde bulunulan vakit diliminin her dakikasının çok fazla kıymeti vardır. Bu kıymetli vakitleri yararsız konuşmalar ile, gereksiz meşguliyetler ile pek gerekli olmayan eş ve dost ziyaretleri ile geçirip heba etmemek gerekir .

  Hele hele başkalarına sıkıntı ve eziyet vermekten, kötü söz ayrıca davranışlardan, haklı bile olsa bir takım gereksiz tartışmalardan şiddetle sakınmalıdır. Bilinmelidir ki, bu mübarek yerde sevaplar nasıl kat kat olursa, günahlar da öylece katlanır.Güneş batımından sonra Arafat’tan Müzdelife’ye intikal başlayacağından, akşama yakın gerekli kişisel hazırlıklar yapılır. Güneşin batımıyla beraber Arafat’tan Müzdelife’ye doğru hareket başlar. Kafileler belli bir plan dahili içerisinde yola çıkarlar.

  Akşam namazı, Müzdelife'de yatsı vaktinde, yatsı namazıyla birleştirilip, cem-i tehirle kılındığından, kendi vaktinde kılınmaz.

  Yolda gene telbiye, tekbir, tehlil, salavat ve duaya devam edilir. Elden geldiğince bu değerli vakitler değerlendirilmeye çalışılır. Müzdelife’ye varınca yatsı vaktinde, akşam ve yatsı namazı birleştirilip, kılınır.