Arabaya binerken okunacak dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Vasıtaya binerken okunacak dua

  Allah Teala buyuruyor ki:

  ''Allah Teala sizin için gemilerden ve hayvanlardan binecek kıldı. Onların üzerinebindiğiniz zaman, Allah'ın size ihsan etmiş olduğu nimetleri hatırlayasınız da "Bunları bize musahhar eden Allah'ı noksan sıfatlardan teşbih ve tenzih ederiz. Eğer onları bize musahhar kılmasaydı, onlarayaklaşamazdık. Muhakkak ki dönüp dolaşıp Rabbimize döneceğiz. " diyesiniz.

  Elhamdü lillâhiilezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîne ve innâ ilâ rabbinâ le münkalibûn.

  * Hazreti Ali (r.a.) Efendimiz'e binmek için hayvan getirildiği vakit ayağını üzengiye koydu ve:"Bismillâh" dedi.
  Doğrulup oturduğunda: "Hamd, itaat altına almaya gücümüzün yetmediği bu (hayvanı) bize musahhar kılan Allah'a mahsustur. Muhakkak biz Rabbimize döneceğiz." ayetini okudu. Üç defa da: "Allâhü ekber" dedikten sonra şu duayı okudu:

  Sübhâneke innî zalemtü nefsî fağfir lî innehû lâ yağfiruz zünûbe illâ ente.

  Manası: Ey Allah'ım, Zatı Ecelli Ala'nı teşbih ederim. Muhakkak ben nefsime zulmettim. Beni affet. Zira senden başka günahları affedecek yoktur.
  Ali (r.a.) Efendimiz bu duayı okuyunca güldü. Bunun üzerine kendilerine niçin güldüğü sorulduğunda Ali (r.a.) Efendimiz: "Resulüllah'ın daböyle yaptığını gördüm de, "Ya Resulellah, neden güldünüz?" diye sordum.

  Resulü Ekrem (s.a.v): "Rabbinden başka günahları affedecek bir ilah olmadığını bilerek, "ya Rabbi, günahımı affet." diyen kulundan Allah Teala razı olur." buyurmuştur.