Anne Ve Babaya İyilik İle İlgili Ayetler

Konusu 'Kur'an-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Anne Ve Babaya İle İlgili Ayetler

Biz o insana anne-babasına güzel davranmayı tavsiye ettik Annesi onu zahmetle karnında taşıdı ve zahmetle doğurdu Onun taşınması ile sütten kesilmesi otuz aydır Nihayet olgunluk çağına ulaşıp kırk yaşına girdiği zaman: Ey Rabbim beni öyle yönlendir ki bana ve anama ve babama verdiğin nimetine şükredeyim ve hoşnut olacağın iyi bir iş yapayım Soyumdan gelenleri de benim için iyi kimseler eyle Çünkü ben gerçekten tevbe ile Sana yüz tuttum ve ben gerçek müsümanlardanım der."Ahkaf Suresi/15"

Sana Allah yolunda mallarını neye harcayacaklarını sorarlar De ki: Vereceğiniz nafaka anne baba en yakınlar öksüzler yoksullar ve yolda kalmışlar içindir Hayır olarak daha ne yaparsanız Allah onu muhakkak bilir."Bakara Suresi/ 215"

Ve bir vakit İsrailoğullarından şöyle söz almıştık: "Allah'tan başkasına tapmayacaksınız anaya ve babaya yakınlığı olanlara öksüzlere ve biçarelere de iyilik yapacaksınız İnsanlara güzel söz söyleyin namazı kılın zekatı verin Sonra pek azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz hala da dönüyorsunuz!"Bakara Suresi/ 83"

Allah’a kulluk edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın! Anneye ve babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya ve ellerinizin altında bulunanlara köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine iyi davranın! Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez! "Nisa 36"
    Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, annenize ve babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf! bile deme! Onları azarlama! İkisine de güzel söz söyle! Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de Sen onlara öyle rahmet et diyerek dua et!" İsra 23, 24"

Ailesi Yusuf'un yanına vardıklarında, anne ve babasını kucakladı, yanına aldı ve Buyurun Allah'ın dilemesiyle Mısır'a güvenle girin! dedi,Ve anne ve babasını kendi tahtı üzerine oturttu "Yusuf Suresi/99,100 "