Anne Hakkı Ödenir mi?Hadis-i Şerif

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve saadet tarafından 27 Mart 2019 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

Anne Hakkı Ödenir mi?Hadis-i Şerif

Bir gün bir adam, Nebi sallallahu aleyhi selam gelir : Yâ Resülallah! Anam çok ihtiyarladı. Adeta çocuklaştı. Sanki çocuklar gibi hareket ediyor. Yerinden kalkmıyor. Ben onun ekmeğini kendi elimle yediriyorum. Suyunu bizzat kendi elimle içiriyorum. Abdestini kendim aldırıyor, sonra seccadenin başına sırtımda götürüyorum. Her istediği yere arkamda taşıyıp götürüyorum.

-Yâ Resülallah! Annemin hakkını ödeyebildim mi? diye sordu.

-Nebi sallallahu aleyhi selam :- Validenin, ananın hakkının yüzde yüz birini bile ödeyememişsin! buyurdu Resül Ekrem (s.a.v)

-.Adam: Niçin? Yâ Resülallah! Ben anamın bir dediğini iki yapmam. Kendisine bu kadar hizmet ederim hiç bıkmam, dedi.

- Hz. Peygamber (s.a.v) : Annen sana, oğlum büyüsün, büyük adam olsun ve oğlum çok yaşasın diye hizmet edip arkasında taşıyordu. Sen ise ona ne zaman ölecek diye, ölsede kurtulsam diye hizmet ediyorsun. Arada dağlar kadar fark var. Annen sana baktığı vakit, oğlum ne zaman büyüyecek, diyordu. Sen ise, annem ne zaman ölecek, diyorsun.işte bu niyyetleriniz arasında olan büyük farkın dahi bir değeri vardır. Sen annene ne kadar hizmetetsen hakkım ödeyemezsin. Bunu çok iyi bilesin. Hiçbir evlâd, ana ve babanın hakkım ödeyemez. Ama şunu iyi bilesin ki, sen anana böyle hizmete dersen Allah Celle celeluhu sana büyük sevâblar verir. Ana ve babanın rızasına nâil olan kimse, Allah Celle celeluhu rızasına da nâil olur, buyurmuştur Peygamberimiz (s.a.v) .