Güncel Anne Babaya Öf Bile Demeyin!

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Lasey tarafından 2 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İmam Gazali (rahmetullahi aleyh), anne baba hakkının önemiyle ilgili şöyle bir kısas anlatıyor:

  "Bir adam ölür. Mahşerde hesabı görülürken günahları ve sevapları eşit gelir. Cennete mi yoksa cehenneme mi gireceğine uzun süre karar verilemez. Sonra arştan bir kağıt alır ve bir yaprak gibi uça uça inerek terazinin günahlar hanesine konar. Adam merakla kağıda bakar. Üzerinde sadece öf! yazılıdır. Adam hayatında annesine bir kerecik 'öf' diyerek şikayet lenmiş ve işte o da mizanına konmuştur."


  وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِيمًا

  Ve kadâ rabbuke ellâ ta’budû illâ iyyâhu ve bil vâlideyni ihsânâ(ihsânen), immâ yebluganne indekel kibere ehaduhumâ ev kilâ humâ fe lâ tekul lehumâ uffin ve lâ tenher humâ ve kul lehumâ kavlen kerîmâ(kerîmen).

  Rabbin, ondan başkasına kul olmamanızı ve anne ve babaya ihsanla davranmanızı kaza etti (taktir etti, hükmetti). Eğer ikisinden birisi veya her ikisi senin yanında yaşlanırlarsa onlara (ikisine) “öf” deme. Ve onları (ikisini) azarlama ve onlara kerim (güzel, yumuşak) söz söyle!
  (17/İSRÂ-23)