Anne Babaya İyilik Yapmak

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Anne - babaya iyi davranmak. Cenâb-ı Allah Kur'an-ı Kerîm'de, insanın kimlere karşı görevleri olduğunu sıralarken şöyle buyurur:

  "Yüce Rabbin şöyle emretti; sadece Allah'a ibadet edeceksiniz, ana-babalarınıza iyilik yapacaksınız. Eğer bunlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa sakın onlara (öff ) bile deme, yüzlerine bağırma, onlara tatlı söz söyle. Onlara, merhamet belirtisi olarak tevâzu kanadını aç da, Ya Rab, kuçuklugumde bana şefkât gösterdikleri gibi, sen de onlara merhamet et de " [el-isrâ, 17/23-24]

  Resûlü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki: "kime iyilik yapayım?" diye üç defa soran bir sahabiye, üç defasında da, "annene" cevabını verdikten sonra dördüncü soruda, babasına iyilik yapması gerektiğini söylemiştir. [Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1].

  Ana-baba, çocuklarına yeteri kadar iyilik yapmamış olsalar, hatta bazı zararları dokunmuş olsa da, çocuklar, onlara yine de iyi davranmak mecburiyetindedir. Şundan dolayı insanlar yaşlandıkça çocuklaşır. Çocukluğumuzdaki hatalı vezarar veren davranışlarımıza hoşgörüy ile karşılayanlar bize muhtaç duruma gelince onlara, bize yaptıkları gibi iyi davranmamız aynı zamanda da minnet borcudur.


  Maddi ihtiyaçlarını gidermek. İhtiyarlanıp kendi ihtiyaçlarını temin edemez hale gelince ana-babaların bütün ihtiyaçlarını temin etmek çocukların görevidir. Bu görev yanlızca ahlakı olmayıp, hukuken de vardır.
  Bu görevini yerine getirmeyen kimse İslâmi yönetim tarafından buna zorlanır.
  Allahu Teâla bu görevi evlatlara yüklemektedir: (Ey Peygamber! Sana ne sarfedeceklerini soruyorlar.
  De ki, sarfedeceğiniz mal ana-baba, akrabalar, yetimler,düşkünler ve yolculariçindir. Yaptığınız her iyiliği Allah bilir.)[el-Bakâra, 2/215].

  Bir gün Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam ashabına;
  -"Size, büyük günahların en büyüğünü bildireyim mi ?" diye 3 defa sordu. 3 defasında da "evet bildir,
  Ey Allah'ın Resûlü" diyen ashab-ı kirama bunların sırasıyla; "Allah'a ortak koşmak, ana-babaya karşı gelmek, haksız yere adam öldürmek ve yalan söylemek" olduğunu belirtir. [Buhârî, Edeb, 6].