Dua Anne babaya hürmet saygı duası

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 22 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Anne ve babaya hürmet, iyilik, itibar ve sevgi göstermek, oruç, nafile namaz, cihat ve hac ibadetlerinden daha da üstündür ve anne baba hakkının ehemmiyetini belirtmek için pek çok hadis-i şerif ve dualar bulunmaktadır. Bu dualardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz.

Anne ve baba hakkı için okunacak dualar:

''Rabbenagfir liy ve li valideye ve lil mü’miniyne yevme yek’ümül hisap.”

Anlamı: “Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni, ana- babamı ve müminleri bağışla.”

Vahfid lehüma cenahaz zülli miner rahmeti ve kul rabbir hamhüma kema rabbeyaniy sagıyra.”

Anlamı: İkisine de acıyarak tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: “Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et.”

Rabbi evzi’ Ani en eşküra ni’Ametekelleti en’Amte “Aleyye ve Ala velideyye ve en a’ Amele salihan tardatü ve edhılniy bi rahmetike fiy ıbadikes salihıyn.”

Anlamı: Ey Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme getir. Rahmetinle, beni iyi kulların arasına kat.

Rabbi evzi’ Ani en eşküra ni’Ametekelleti en’Amte ‘Aleyye ve’ Ala valideye ve en a’Amele salihan tardatü ve aslih liy fiy zürrüyyetiy’ inniy tübtü ileyke ve inniy minel müslimiyn

Anlamı: Ey Rabbim! Bana ve ana babama ihsan ettiğin nimetlerine şükretmemi ve senin hoşnut olacağın Salih amel işlememi ilham et. Benim neslimden gelenleri de Salih kimseler kıl. Doğrusu ben tövbe edip sana yöneldim. Ve ben gerçekten Müslümanlardanım.

Rabbigfirliy ve li valideye ve limen dehale beyyite mü’minen ve lil mü’ miniye vel mü’minat ve la tezidiz zalimiyne illa tebara

Anlamı: Ey Rabbim! Bana, babama, anama, mümin olarak evime girene ve bütün inanmış erkek ve kadınlara mağfiret buyur. Zalimlerin de sadece helakini artır.