Ankaranın Doğal Güzellikleri

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ankaranın doğal güzellikleri nelerdir

  Elmadağ Kayak Merkezi
  [​IMG]
  Elmadağ Kayak Merkezi Ankara sınırları içinde, Ankara'ya 18 km. uzaklıktadır. Şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla mümkündür. Kayak merkezi Elmadağ'ın kuzey yamaçlarında, 1500-1850 m. yükseklikler arasında bulunur.

  Soğuksu Milli Parkı
  [​IMG]
  Ankara soğuksu milli parkı 1959 yılında tesis edilmiştir. Kent merkezine yakınlığı avantajıdır. Ankara'ya 18 km. uzaklıktadır. Ankara İli Kızılcahamam İlçesi mülkî hudutları içerisinde 1050 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ankara'ya 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

  Kızılcahamam Kaplıcası
  [​IMG]

  Kızılcahamam Maden Suyu kaynağında 19.5 °C, Acısu Kaplıcası kaynağında 34 °C, Şey Hamamı kaynağında 43 °C, Acısu kaynağında 37 °C’dir. İçme kürleri karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak, iç ve dış sökresyon kolenlar ve metabolizma hastalıkları; banyo kürleri kalp, dolaşım bozuklukları, romatizmaya faydalıdır.

  Ayaş İçmesi ve Kaplıcası
  ][​IMG]
  Sıcaklık derecesi 51 °C’dir. Üst solunum yolu hastalıklarına ve akciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  Ayaş Karakaya Kaplıca suyunun sıcaklık derecesi 31 °C. Kimyasal bileşimi bikarbonat, sodyum, kalsiyum ve karbondioksit içermektedir. İçme olarak da yararlanılmaktadır.


  Haymana Kaplıcası
  [​IMG]
  Ankara'ya 73 km. uzaklıktaki Haymana ilçesindeki kaplıcanın su sıcaklığı 44.5 °C’dir. Suyun bileşimi; bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşmaktadır. Mide, karaciğer, pankreas, damar sertliği, akciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.


  Bizans Dönemi Mağaraları
  [​IMG]
  Ankara bizans zamanında mağarası güdül ilçesi, Kirmir Çayı kenarında İnönü mevkiinde bulunur. Bu tarihi yerüstü mağaralarının Bizanslılar zamanında kaldığı bilinmektedir.

  Tuluntaş Mağarası
  [​IMG]
  Ankara'ya 15 km. uzağında gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır.Uzunluğu 5 km., genişliği 1-1.5 km., yüksekliği 30-40 m. olan büyük bir kireç taşı bloğunun içinde, kimyasal erimeler sonucunda oluşan mağarada görülmeye değer dikit, sarkıt ve sütunlar bulunur.
   
  Son düzenleme: 18 Kasım 2013