Ankara'nın başkent olması kısaca

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  27 Aralık 1919'da Temsil Heyeti'nin Ankara'ya gelişi ile, bu şehir Millî Mücadele'nin karargâhı olmuştur.
  23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Ankara'da açılmasıyla yeni Türk devletinin temelleri atıldı. Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara, fiilen başkent durumuna geldi.

  1921 Anayasası’na göre kurulan hükümet sisteminde TBMM’nin kendisi hükümetti.
  Böyle olduğu için bir başkanı da yoktu. TBMM’nin bakanları ayrı ayrı oylayarak seçmesi yöntemi zaman zaman iyi sonuç vermiyordu.

  Meclis bazen çoğunluğun desteğine sahip olan bir bakan seçemiyordu. Buda yürütme işlerini aksatıyor ve geciktiriyordu.

  TBMM, 1923’te yeni seçimlerin yapılmasına karar verdi.
  Yapılan seçimler sonucu 2. TBMM 11 Ağustos 1923’te toplandı. 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nı 23 Ağustos 1923’te onaylayan TBMM, siyasi bir zafere imza atmış oldu.

  Altı Ekim 1923 günü Türk ordusu İstanbul’a girdi. İşgalci kuvvetlerin İstanbul’u boşaltmasından sonra yeni Türk Devleti’nin hükümet merkezinin neresi olacağı konusu ortaya çıktı.

  İsmet Paşa, hükümet üyesi olmakla beraber, Ankara’nın başkent oluşunu öngören önergeyi 9 Ekim 1923’te on dört arkadaşı ile birlikte, Malatya Milletvekili olarak TBMM’ne verdi.

  13 Ekim 1923’te anayasaya eklenen “Türkiye Devleti’nin idare merkezi Ankara şehridir.” ek maddesiyle, devlet merkezinin neresi olacağı yolundaki tartışmalara son verildi. Böylece, cumhuriyetin ilanı yolunda önemli bir adım daha atılmış oldu.