Ana kokusu çiçeği

Konusu 'Resim galerisi' forumundadır ve Adile tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Cheiranthus cheiri ( Sarı şebboy )
  İki ya da çok yıllık eski ve çok güzel bir bitkidir. Çalımsı ve sırık formu vardır. Çalı formu dallanma gösterir. Sırık formu ise tek bir dal yukarıya doğru yönelmiştir. Sırık formdakiler kesme çiçekçilik için uygundur. Her iki tipin bodur ve boylu çeşitleri vardır. Bodur olanlar 25 cm boylanırken, sırık tipler 70 cm boylanmaktadır.
  Çiçek rengi olarak yalınkat veya katmerli yapıda sarı, kırmızı- kahverengi ve mor çiçekleri vardır. Yaprakları mızrağımsı ve tam kenarlıdır. Bu tür ve çeşitleri güneşli – yarı gölge yerlerde, kireçli, iyi drenajlı, kuru taze topraklarda yetişir. Bazı çeşitler duvar gölgesinde rahatlıkla yetişebilmektedir.
  Eylül – mart ya da mayıs ayında açık yastıklara tohum ekimi yapılır. Çıkan fideler 5 – 7 cm boya ulaşınca dikim yapılacakları yere dikilirler. Dikim aralığı 30 – 35 cm kadardır. Eylül ayında ekilenler, şubat marttan sonra, mart – nisan ayında dikilenler ise temmuz – ağustosta çiçeklenirler. Fide dikimi ekim ayında dışarıda yapılır. İyi çeşitlerin üretiminde ise çelik kullanılır. Ortalarından kesilen uzun çelikler haziran – temmuzda kumlu toprağa dikilir. Korunaklı yerlerde tutularak köklendirilir.
  Cheiranthus allionii
  İki veya çok yıllık güzel bir bitkidir. Bitki boyu 30 – 35 cm arasındadır. Parlak turuncu çiçekleri vardır. Açık yeşil yaprakları bulunmaktadır. Yapraklar 7,5 cm uzunluğunda ve dişlidir.

  Ana kokusu çiçeği. Ana kokusu çiçeği-1. Ana kokusu çiçeği-2. Ana kokusu çiçeği-3.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Şubat 2016