Dua Allahümme Salli Barik Dualarının Okunuşu, Anlamı Ve Fazileti

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Namazlarda Allahümme Salli ve Allahümme barik dualarının okumanın hükmü nedir? Allahümme salli duası ve Allahümme barik duasının okunuşu, meali ve fazileti nedir? Allahümme salli barik dualarının Arapça, Türkçe okunuşları ve video hallerini sizler için derledik…

  “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!” (Ahzab 56. Ayet)

  “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavât edendir.” (Tirmizi, Salât 327),

  Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları hakkında sizler için hazırladıklarımız:

  ALLAHÜMME SALLİ DUASI

  Allahümme Salli Duası Arapça Yazılışı:

  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

  Allahümme Salli Duası Okunuşu: “Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

  Allahümme Salli Duası Anlamı: “Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

  Allahümme Salli Duası Dinle (Fatih Çollak Hoca):  ALLAHÜMME BARİK DUASI

  Allahümme Barik Duası Arapça Yazılışı:

  اللَّهُمَّ بَارِكَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

  Allahümme Barik Duası Okunuşu: “Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

  Allahümme Barik Duası Anlamı: “Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

  Allahümme Barik Duası Dinle (Fatih Çollak Hoca):  ALLAHÜMME SALLİ BARİK DUALARI NE ZAMAN OKUNUR?


  Farzların, vitir namazının ve müekked sünnetlerin son oturuşlarında, gayri müekked sünnetler ile diğer nafile namazların da her oturuşunda tehıyyyattan sonra Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)'e ve âline salevât getirmek sünnettir.

  Hanefi mezhebine göre namazda Peygamberimiz (asv)’e salavat getirmek sünnettir. (ed-Durrul Muhtar, I, 478) Şafiilere göre ise farzdır(Muğni’l Muhtaç, I, 173).

  “Salli-bârik” duaları diye kısaltılan, namazlardaki salevatın başlangıcını Ka’b İbn Ucre (r.a) şöyle anlatır: “ Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bizim yanımıza geldi. Biz dedik ki: “Ey Allah’ın Rasûlü! Allah bize, sana nasıl selâm vereceğimizi bildirdi. Sen de bize, sana nasıl salat getireceğimizi öğret. Bunun üzerine bize salât dualarını şöyle öğretti.”
  (Buhârî, Tefsîru Sûre, 33/10, Enbiya, 10, Deavât, 31, 32; Müslim, Salât, 65, 66 , 69; Tirmizî, Tefsîru Sûre 33/23; Vitir, 20; Ebû Dâvud, Salât, 179; Nesâî, Sehv, 49, 50-54; İbn Hanbel, I, 162 , III, 47, IV, 11 8, 241.)