Soru Allah'ın kesin olarak emrettiği namazlar nelerdir

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 8 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Allah’ın kesin olarak emrettiği namazlar nelerdir

  Beş vakit namazın; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günde beş vakit olarak farz kılınışı, Mirac olayı sırasında gerçekleşmiştir (Buhârî, Salât, 1).

  “Güneşin zevalinden (öğle vaktinde batıya kaymasından) gecenin karanlığına kadar belli vakitlerde namaz kıl, bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir” (İsrâ, 17/78) anlamındaki ayet farz olan beş vakit namaz ile ilgilidir.

  FARZ NAMAZLAR
  Kılınmasını Allah’ın kesin olarak emrettiği namazlar, farz namazlardır.
  Beş vakit namaz, cuma namazı, cenaze namazı, mazeret sebebiyle vaktinde kılınamayan namazların kazası olarak kılınan namazlar, farz namazlardır.


  Farz namazlar; farz-ı ayın ve farz-ı kifâye olmak üzere iki kısma ayrılır: “Farz-ı ayın namaz”; yükümlü olan her müslümanın bizzat yerine getirmesi gereken namazlardır. Beş vakit namaz ve cuma namazı farz-ı ayın namazlardır. “Farz-ı kifâye namaz”, bir kısım yükümlülerin kılması ile diğerlerinden sorumluluğun düştüğü namazdır. Sadece cenaze namazı farz-ı kifayedir.

  Beş vakit namaz farzları ; sabah namazı 2 rekât, öğle namazı 4 rekât, ikindi namazı 4 rekât, akşam namazı 3 rekât ve yatsı namazı 4 rekât olmak üzere toplam on yedi rekâttır.