Allah'ın isimleri (Esma-i hüsna)

Konusu 'Dini islami isimler' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Ekim 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Allah'ın isimleri (Esma-i hüsna)

  Esma-i Hüsna, en güzel isimler demektir. En güzel isimlerin Allah'a (c.c) ait olduğu Kur'an-ı Kerim'de şöyle ifade edilmiştir: "De ki: İster Allah deyin, ister Rahman deyin, hangisini derseniz deyin. en güzel isimler O'nundur..."(İsra suresi,110. ayet) Kur’an’da ve hadislerde bize bildirilen Allah’ın (c.c) isimlerine Esma-i Hüsna denir. Allah'ın (c.c) 99 ismini öğrenmek ve ezberlemek hem Allah'ı (C.C.) daha iyi tanımamızı sağlar hem de bize sevap kazandırır.

  Kur'an-ı Kerim'in başka bir ayetinde de şöyle buyrulmaktadır: "En güzel isimler (el-esmâü'l-hüsnâ) Allah’ındır. 0 hâlde O'na o güzel isimlerle dua edin..."(A'raf suresi180. ayet. Bizler de Allah'a (c.c), O'nun güzel isimlerini anarak yöneliriz. Allah’-ın (c.c) yasakladığı kötü şeyleri yapıp günah işlediğimizde Tevvab olan Allah'a (C.C.) tövbe ederiz. Çünkü tövbelerimizi Tevvab olan Allah (c.c) kabul eder.

  Allah (c.c.) Rabbimizdir. O’na çoğunlukla "Yâ Rabbi " diye sesleniriz .Rab, varlıkları idare eden, yöneten, terbiye eden demektir.

  Allah (c.c) Vedüd'tur. Sevendir, sevilendir. Sevginin kaynağıdır.

  Allah (c.c) kendisine, kendi dinine ve sevdiklerine düşmanlık edenlerden intikam alıcıdır, Müntakim’d'ır.

  Allah (c.c) Rezzak’tır. Bize rızkı O verir. Varlıklara can veren Hayy’dır. O, herşeyi bilen Alim'dir. Bizim yanlışlarımızı ve kusurlarımızı örten Settar'dır. Afuv'dur, affetmeyi sever. Her şeye gücü yeten, sonsuz kudret sahibi Kâdir'dir.