Allahın haberi sıfatları nelerdir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Allahın haberi sıfatları

Kur'an-ı Kerim ve hadislerde zahir manaları ile Allah Azze ve celle'nin tenzih etme esası ile uyuşmayan bir takım sıfatlar varid olmuştur ve sırf nakil ve de haberlerde geldiği için bu sıfatlara es-Sıfatü'l-haberiyye (haberlerde varid olan sıfatlar) denilmiştir.

Yüz (Vech) Sıfatı: “Yeryüzündeki her canlı yok olacak. Ancak ikram ve azamet sahibi Rabbinin yüzü baki kalacak” (Rahman, 55/26-27)

El: (Yed): “Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah’a biat etmektedirler. Allah’ın eli onların ellerinin üzerindedir.” (Fetih, 48/10)

Göz (Ayn): “İnkar edilmiş olana (Nuh’a) bir mükafat olmak üzere gemi, gözlerimizin önünde akıp gidiyordu” (Kamer 54/14)

Yan (Cenb): “Kişinin: Allah’ın yanında aşırı gitmemden dolayı bana yazıklar olsun! Gerçekten ben alay edenlerdendim (diyeceği günden sakının)! (Zümer, 39/56)

Nûr: “Allah, göklerin ve yerin nurudur” (Nur, 23/34)

Yönelmek, kurulmak (istiva):
    “Rahman, Arş’a kurulmuştur.” (Taha 20/5)

Gelmek (İtyan ve Meci): “Rabbin geldiği ve melekler saf saf dizildiği zaman.” (Fecr 89/22)

Yakınlık (Gurb): “Biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kaf 50/16)

Rahmet ve Gazab: “Muhakkak ki iyilik edenlere Allah’ın rahmeti çok yakındır.” (Araf 7/56) “Allah’ın gazabına uğramışlar ve miskinliğe mahkum edilmişlerdir.” (Al-i İmran 3/112)

Avuç: “Kıyamet günü bütün yeryüzü O’nun avucu içindedir.” (Zümer 39/67)

İnmek (Nuzül): Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) şöyle dedi:
    “Allah Azze ve celle her gece, gecenin son üçte birinde dünya semasına iner ve şöyle buyurur:
    ‘Bana dua edene icabet ederim, benden isteyene veririm, benden bağışlanmayı dileyeni bağışlarım’ bu, fecir doğana kadar böyle devam eder.” Buhârî, (7494) ve Müslim, (758).

Allahın hayati sıfatları.